Łatwiej będzie zwalniać

JK
03-12-2008, 00:00

Pracowników zatrudnionych na czas określony firmy mogą zwalniać bez uzasadnienia — orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Pracowników zatrudnionych na czas określony firmy mogą zwalniać bez uzasadnienia — orzekł wczoraj Trybunał Konstytucyjny.

Piotr R. rozpoczął pracę w spółce z o.o. na podstawie umowy o pracę na czas określony. Po pewnym czasie firma rozwiązała z nim umowę z dwutygodniowym wypowiedzeniem, nie wskazując przyczyn zwolnienia. Piotr R. poczuł się skrzywdzony, bo uznał, że pracodawca zwolnił go bezprawnie i wniósł sprawę do sądu.

Sąd rejonowy nie wiedział, jak ocenić tę sytuację i skierował sprawę do Trybunału Konstytucyjnego (TK). Wczoraj sędziowie trybunału przecięli wątpliwości — firmy mogą zwalniać bez uzasadnienia osoby zatrudnione czasowo.

— To dobre orzeczenie. Podkreśla znaczenie elastycznych form zatrudnienia. A to jest szczególnie ważne w obliczu negatywnych skutków kryzysu finansowego — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich.

Niestety, także w Polsce pojawiają się symptomy spowolnienia gospodarczego. Rząd zrewidował wcześniejsze optymistyczne prognozy makroekonomiczne na 2009 r. i do projektu ustawy budżetowej wpisał niższy wzrost PKB. Według danych GUS, aż 77 proc. więcej firm niż rok temu deklaruje obecnie konieczność redukcji zatrudnienia w najbliższym czasie. Wczorajszy wyrok TK z pewnością wiele z nich ucieszy.

— Nie jest możliwe w przypadku umów czasowych o pracę osiągnięcie takiego standardu ochrony jak w przypadku umów na czas nieokreślony, gdyż przeczyłoby to celowi rozróżnienia tych umów oraz usztywniłoby system prawa pracy — tłumaczy Marek Mazurkiewicz, sędzia TK.

Firmy muszą więc uzasadniać tylko wypowiedzenia umów na czas nieokreślony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JK

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Łatwiej będzie zwalniać