Ławrow: Rosja robi wszystko, żeby zapewnić niezakłócone dostawy gazu do UE

PAP
opublikowano: 29-12-2008, 17:20

Rosja robi wszystko, aby zapewnić niezakłócone dostawy gazu do Unii Europejskiej - oświadczył w poniedziałek rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

"Oprócz tego, że uczciwie informujemy partnerów o naszym stanowisku w rozmowach z Ukrainą, rozdzieliliśmy przed dwoma laty kontrakty na dostawy gazu na Ukrainę i tranzyt do Unii" - powiedział szef rosyjskiej dyplomacji w wywiadzie dla telewizyjnego kanału informacyjnego "Wiesti".

Minister Ławrow podkreślił, że Komisja Europejska wie, jakie kroki podejmuje Rosja w celu uregulowania sprawy dostaw rosyjskiego gazu dla unijnych odbiorców.

Rosyjski koncern gazowy Gazprom domaga się zapłacenia przez Ukrainę zaległych należności w wysokości ponad 2 mld dolarów za gaz do końca roku grożąc wstrzymaniem dostaw gazu.

Rzecznik Gazpromu Siergiej Kuprijanow uprzedził w sobotę, że istnieje "jedna szansa na dwie", że Rosja przerwie dostawy gazu 1 stycznia.

Moskwa ma nadzieję, że przed 1 stycznia uda się rozstrzygnąć spór z Kijowem.

"Jestem pewien, że istnieje rozwiązanie. Być może znajdziemy je 15 minut przed Nowym Rokiem, jak stało się to w przypadku Białorusi" - powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Rosji Andriej Denisow.

Rosja i Białoruś, które wiodły spór o ceny gazu, podpisały ostatecznie porozumienie o jego dostawach wieczorem 31 grudnia roku 2006.

W Moskwie w poniedziałek trwały rozmowy delegacji ukraińskiego Naftohazu z Gazpromem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane