Legalność umieszczania linków na stronie internetowej

Agata Witkowska, Radca prawny, Patpol Legal
opublikowano: 28-10-2020, 22:00

Przedmiotem licznych kontrowersji jest umieszczenie na stronach internetowych linków automatycznych (inline linking).

W odróżnieniu od prostego linka lub tzw. deep linka, które zawierają jedynie adres URL witryny i odsyłają do strony głównej witryny lub jej zasobu, w linku automatycznym element linkowany staje się jednocześnie elementem strony linkującej. Technika inline linking oznacza, że wraz z adresem URL użytkownikowi wyświetla się też zawartość witryny bez konieczności kliknięcia linku. Dotychczasowa praktyka i orzecznictwo UE uznawały umieszczanie hiperłączy do utworów chronionych prawem autorskim za dozwolone, o ile wcześniej zostały podane do wiadomości publicznej w sposób ogólnie dostępny w internecie za zgodą podmiotu, któremu przysługują prawa autorskie. Niemniej zjawisko jest kontrowersyjne.

Na konieczność przyjrzenia się problemowi zwrócił uwagę rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w swojej opinii wydanej 10 września 2020 r. (w sprawie C-392/20). Sprawa dotyczy sporu między niemieckimi podmiotami — fundacją SPK a organizacją zbiorowego zarządzania prawami autorskimi w dziedzinie sztuki wizualnej — VBK. Fundacja prowadzi bibliotekę cyfrową, za pośrednictwem której udostępnia online linki do treści cyfrowych przechowywanych na portalach instytucji. Witryna biblioteki przechowuje jedynie miniatury obrazów i zawiera link do witryny internetowej instytucji, której przysługują prawa autorskie. VBK uzależniła zawarcie umowy licencyjnej z fundacją na korzystanie z jej katalogu utworów w formie miniatur od zapisania postanowienia, zgodnie z którym licencjobiorca zobowiązuje się do zastosowania przy korzystaniu z utworów skutecznych środków technologicznych przeciwko stosowaniu przez osoby trzecie framingu w odniesieniu do miniatur, czyli technice, która polega na podzieleniu ekranu na kilka części, z których każda może pokazywać treści z innej witryny.

Fundacja skierowała sprawę do sądu niemieckiego, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE z pytaniem, czy umieszczenie utworu, który za zgodą podmiotu praw autorskich pozostaje do dyspozycji na ogólnodostępnej stronie internetowej, w witrynie internetowej osoby trzeciej z wykorzystaniem techniki framingu stanowi publiczne udostępnienie utworu w rozumieniu art. 3 ust. 1 dyrektywy 2001/29, jeżeli ma ono miejsce przy obejściu środków zabezpieczających przed framingiem. Maciej Szpunar, rzecznik generalny TSUE, sformułował opinię, że w przypadku gdy utwory zostały udostępnione w internecie za zgodą podmiotu, któremu przysługują prawa autorskie, ich dalsze udostępnianie w ramachframingu nie narusza praw autorskich. Należy podkreślić, że państwa członkowskie UE są zobowiązane zapobiegać obchodzeniu technologicznych środków zabezpieczających, ale nie dotyczy to środków zabezpieczających przed framingiem.

Jednakże, zdaniem rzecznika, inaczej należy podejść do utworów udostępnianych w ramach linków automatycznych, kiedy to są one wyświetlane bez żadnego dodatkowego działania użytkownika, a służą osadzaniu plików graficznych i audiowizualnych. W tym przypadku bowiem użytkownik nie ma żadnego związku z witryną macierzystą, a odbiorcą utworu jest tylko przypadkiem. Zdaniem rzecznika nie można przyjąć, że ta kategoria odbiorców została wzięta pod uwagę przed podmiot udzielający zgody na korzystanie z utworu. Dlatego w tym przypadku zasadny jest wymóg, aby podmiot ten udzielił zgody.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agata Witkowska, Radca prawny, Patpol Legal

Polecane