Lewandowski: Polska dostanie dwa dodatkowe lata na zbicie deficytu

DI, PAP
opublikowano: 29-05-2013, 14:16

Polska może o dwa lata dłużej uzdrawiać finanse publiczne, czyli ma zbić deficyt finansów publicznych do 3 proc. PKB do 2014 r. - poinformował w środę komisarz UE ds. budżetu Janusz Lewandowski.

Wynika to z ogłoszonych w środę rekomendacji Komisji Europejskiej.

Janusz Lewandowski (fot. Puls Biznesu, Grzegorz Kawecki)
Janusz Lewandowski (fot. Puls Biznesu, Grzegorz Kawecki)
None
None

Rekomendacje KE muszą jeszcze zatwierdzić kraje UE, co stanie się prawdopodobnie w czerwcu.

"Polska i pięć innych krajów uzyskało przedłużenie o dwa lata możliwości uzdrawiania finansów publicznych, czyli w przypadku Polski do roku 2014" - poinformował polskich dziennikarzy w Brukseli komisarz.

Dodał, że są dwa powody takiej rekomendacji KE. Po pierwsze, KE doceniła wysiłek Polski, żeby uzdrawiać finanse publiczne w poprzednich latach oraz uznała pogarszającą się sytuacja gospodarczą Europy, która "przenosi się na sytuację wewnątrz Polski i na możliwość pozyskania wpływów podatkowych".

Oznacza to, że KE nie zarekomendowała jeszcze zamknięcia procedury nadmiernego deficytu wobec Polski.

W maju KE prognozowała, że deficyt polskiego sektora finansów publicznych wyniesie w 2013 r. 3,9 proc. PKB, tyle samo ile w ubiegłym roku. Tymczasem zgodnie z procedurą nadmiernego deficytu nałożoną na nasz kraj w 2009 roku, Polska powinna zbić ubiegłoroczny deficyt do dopuszczalnego poziomu 3 proc. PKB. KE sygnalizowała wcześniej, że uwzględniając koszty reformy emerytalnej w Polsce i zaakceptowałaby nieco wyższy deficyt np. 3,4 proc. PKB.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane