Liczba uczestników OFE wzrosła o 1,4 proc. do 13,3 mln w styczniu

DI, ISB
opublikowano: 2008-02-06 17:48

Liczba uczestników funduszy emerytalnych (OFE) wzrosła w styczniu o 1,4%, tj. o 181,2 tys. osób do 13,3 milionów. Rok wcześniej wzrost liczby uczestników wyniósł 164 tys. osób, tj. 1,3%, podały Analizy Online, firma monitorująca rynek funduszy inwestycyjnych i emerytalnych.

"Tak wysokie przyrosty wynikają z faktu, iż w miesiącu, w którym odbywa się losowanie, znacznie więcej osób dokonuje samodzielnego wyboru otwartego funduszu emerytalnego"- czytamy w raporcie.

"Ponieważ raport opublikowany przez ZUS uwzględnia jedynie stan na 25 stycznia 2008 roku, z tego względu nie zawiera on wzrostu liczby uczestników, będącego rezultatem losowania jakie miało miejsce w ostatnim dniu stycznia. Wzięło w nim udział niemal 100 tys. osób, które zostały rozdzielone pomiędzy cztery otwarte fundusze emerytalne"- czytamy dalej.

W miesiącach w których odbywa się losowanie jest niemal regułą to, że najwięcej uczestników pozyskują największe OFE. Tak też było i tym razem - do trzech największych funduszy emerytalnych trafiło aż 56% osób dokonujących wyboru po raz pierwszy.

Najlepsze pod tym względem okazało się ING NNP OFE, które pozyskało niewiele mniej nowych uczestników niż dwa kolejne fundusze łącznie, czyli CU OFE i OFE PZU.

Podobnie jak przed poprzednim losowaniem, które miało miejsce w lipcu 2007 roku, największą dynamiką w pozyskiwaniu nowych członków wykazał się OFE Pocztylion (3,6%).

Tym samym zwiększył się jego udział w rynku o 8 pkt bazowych do 3,4%. Drugie miejsce pod względem dynamiki przyrostu uczestników i największy wzrost udziału w rynku (22 pkt bazowych) przypadł ING NNP OFE.

Najmniejszą dynamikę wykazał natomiast OFE DOM zwiększając dotychczasową liczbę uczestników o 0,1%.