Czytasz dzięki

Link4 chwyta się blockchaina

opublikowano: 19-04-2020, 22:00

Szukając bezpiecznych rozwiązań umożliwiających pracę zdalną, ubezpieczyciel postawił na trwały nośnik w technologii blockchain.

Zalety technologii blockchain, jako fundamentu tzw. trwałego nośnika dla dokumentów cyfrowych, dostrzegły już niektóre banki, m.in. PKO BP, BNP Paribas i Alior. Kryptografię docenił też pierwszy ubezpieczyciel: Link4. Dzięki temu spełnił oczekiwania Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który żąda, aby technologia uniemożliwiła edytowanie treści e-dokumentów, np. umów między klientem a ubezpieczycielem.

— Od dłuższego czasu stawiamy na nowoczesne i bezpieczne rozwiązania, a takim jest blockchain, który gwarantuje trwały zapis dokumentów bez możliwości ich edycji. To przede wszystkim udogodnienie dla klientów, którzy takie dokumenty jak karta produktu czy ogólne warunki ubezpieczenia zawsze znajdą w tym samym miejscu w niezmienionej formie — mówi Agnieszka Wrońska, prezes Link4.

Ubezpieczeniowy pionier

Link4 postawił na rozwiązanie opracowane przez Krajową Izbę Rozliczeniową (KIR) we współpracy z IBM, wykorzystujące technologię blockchain Hyperledger Fabric.

— Link4 jest pierwszym towarzystwem ubezpieczeniowym, które w komunikacji z klientami zastosuje nasze rozwiązanie trwałego nośnika w technologii blockchain. Wierzymy, że korzyści biznesowe związane z wyborem tej technologii zostaną szybko zauważone. Blockchain ma ogromny potencjał w branży ubezpieczeniowej, generuje realne oszczędności oraz zapewnia zgodność z restrykcyjnymi regulacjami — mówi Piotr Alicki, prezes KIR.

Wdrożenie nośnika powierzono firmie Coinfirm. To polsko-brytyjski regtech (dostawca innowacyjnych narzędzi dla sektora finansowego, wspierających wywiązywanie się z obowiązków regulacyjnych i nadzorczych), który wystartował w grudniu 2016 r. Dziś firma warta jest już ponad 100 mln zł i obsługuje klientów z ponad 30 krajów, w tym PKO BP, kryptogiełdę Binance, dostawcę portfela kryptowalutowego Xapo, rząd Gibraltaru czy centrum finansowe Abu Dhabi Global Market. Mocną pozycję osiągnęła, przeciwdziałając praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu — weryfikuje transakcje kryptowalutowe, ale także wrażliwe dokumenty finansowe w obiegu elektronicznym.

W styczniu tego roku w ramach pierwszej rundy finansowania pozyskała 20 mln zł.

— Cieszy nas kolejne wdrożenie. Świadczy o tym, że szerokie wykorzystanie rozwiązań opartych na technologii blockchain dostarcza organizacjom konkretnych korzyści i wzmacnia ich przewagę konkurencyjną. Zapytania spływają również od innych firm ubezpieczeniowych — mówi Paweł Kuskowski, prezes Coinfirmu.

Ultraszybka cyfryzacja

W obliczu koronawirusa branża ubezpieczeniowa w pierwszej kolejności zabrała się za zmianę trybu pracy na zdalny. Polska Izba Ubezpieczeń podczas ostatniej konferencji poświęconej rekomendacjom dla branży, dotyczącej ochrony klientów w trudnej sytuacji spowodowanej pandemią, informowała, że 70 proc. ubezpieczycieli funkcjonuje już w trybie zdalnym. W tym gronie jest Link4, który chętnie eksperymentuje z innowacjami. Jako pierwszy wdrożył też płatności Blik w 2018 r.

Gdy wybuchła pandemia, wyzwaniem stało się wypracowanie rozwiązań, które umożliwiłyby bezpieczne posługiwanie się e-dokumentami między ubezpieczycielem a klientami. Link4 początkowo powierzył potwierdzanie autentyczności dokumentów agentom, ale otatecznie postawił na blockchain.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane