Lira umacnia się po groźbach prezydenta Turcji

opublikowano: 25-03-2019, 07:33

Turecka lira umacnia się wyraźnie w poniedziałek rano po tym jak prezydent Recep Tayyip Erdogan zapowiedział ukaranie bankierów odpowiedzialnych za spekulowanie walutą jego kraju.

- Jeśli wysysasz zagraniczne waluty z rynku i angażujesz się w prowokacyjne działania, zapłacisz za to dużą cenę – ogłosił prezydent Turcji w niedzielę podczas wiecu wyborczego.

Recep Tayyip Erdogan
Zobacz więcej

Recep Tayyip Erdogan fot. Bloomberg

Lira umacnia się w poniedziałek o 2,4 proc. do 5,6256 za dolara. W piątek słabła o ponad 5 proc., najmocniej od ubiegłorocznego krachu. Tłumaczono to wiadomością o zaskakującym spadku rezerw walutowych banku centralnego Turcji.

Władze Turcji rozpoczęły dochodzenie w sprawie banków, m.in JPMorgan Chase & Co., które mogły być według nich odpowiedzialne za piątkowe osłabienie liry. Regulator oświadczył m.in., że rekomendacja sprzedaży liry przez amerykański bank „wprowadzała w błąd i manipulowała”, czego skutkiem był wzrost zmienności na rynkach i osłabienie reputacji tureckich banków. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy