List otwarty do premiera w sprawie Stoczni Szczecińskiej Nowa

opublikowano: 28-06-2004, 19:14

Prezydent Szczecina Marian Jurczyk w liście otwartym do premiera Marka Belki zwrócił się z prośbą o podjęcie natychmiastowych działań zmierzających do "zapewnienia sprawnego zakończenia postępowania upadłościowego Stoczni Szczecińskiej Porta Holding SA" i uregulowania kwestii majątkowych Stoczni Szczecińskiej Nowa.

Stocznia Szczecińska Nowa (SSN) powstała w 2002 roku na bazie jednej ze spółek upadłego holdingu.

Od kilku miesięcy członkowie byłego zarządu upadłego przedsiębiorstwa podejmują działania prawne zmierzające do wstrzymania jego likwidacji i zawarcia układu w upadłości z wierzycielami. Na ich wniosek sąd wstrzymał likwidację spółki do czasu jego rozpatrzenia. Z kolei łódzka prokuratura na postawie ich zawiadomienia wszczęła śledztwo w sprawie nadużycia uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez syndyka masy upadłości holdingu. Obydwie decyzje prawne uniemożliwiają na bazie SSN wykup majątku po upadłej firmie, mimo iż podpisana jest umowa przedwstępna.

Jurczyk w liście zwrócił uwagę, iż los stoczni i jej pracowników jest ponownie zagrożony, bo wciąż nie jest uregulowana kwestia zakupu majątku dla niej. Przypomniał, że firma ma zawarte kontrakty o wartości 1,5 mld dolarów, co zapewnia kilku tysiącom stoczniowców pracę na co najmniej trzy lata.

Jego zdaniem, dalszy rozwój stoczni "blokują opieszałe,spóźnione, nie zawsze przemyślane i nie zawsze skuteczne działania podejmowane przez rząd".

"Brak pewności co do tego, czy dzierżawione środki produkcji staną się własnością przedsiębiorstwa, a także brak zapewnienia przez syndyka zwrotu poniesionych nakładów uniemożliwiają spółce realizowanie racjonalnego programu inwestycyjnego" - czytamy.

Zdaniem Jurczyka "rodzi się podejrzenie, że poprzedni zarząd chce ponownie przejąć kontrolę nad holdingiem, usunąć syndyka,zabierając zgromadzone przez niego pieniądze, a następnie wydzierżawiać Stoczni Szczecińskiej Nowa część majątku, spłacając uzyskanymi w ten sposób środkami swoich wierzycieli".

Prezes Stoczni Szczecińskiej Nowa Andrzej Stachura poinformował w poniedziałek PAP, że wystąpi do sędziego komisarza w sprawie uwzględnionego przez sąd wniosku byłych prezesów zarządu holdingu o wstrzymaniu likwidacji firmy.

Jak dodał, pojawiły się nowe okoliczności dotyczące m.in. prowadzenia ksiąg rachunkowych upadłej spółki, z którymi sąd musi się zapoznać. Stachura nie odpowiedział jednoznacznie PAP, czy w związku z tym wystąpi o odwieszenie postanowienia sądowego w sprawie sprzedaży majątku dla SSN.

mgm/ pad/ mskr/ mw/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / List otwarty do premiera w sprawie Stoczni Szczecińskiej Nowa