Lokalna Polska przyspiesza w walce ze smogiem

opublikowano: 27-10-2017, 15:26
aktualizacja: 27-10-2017, 15:46

Mamy już pięć regionalnych uchwał antysmogowych. Najbardziej restrykcyjna pozostaje Małopolska.

Polskie miasta notują jedne z najwyższych wskaźników smogu w całej Europie - samorządowe prawo ma to zmienić. W tym tygodniu do listy województw, które przyjęły własne uchwały antysmogowe (Małopolskie, Śląskie i Opolskie), dołączyły Mazowieckie i Łódzkie. Nowe lokalne przepisy zakazują m.in. stosowania tanich, nieekologicznych paliw do ogrzewania domów (m.in. flotokoncentratów i mułów węglowych) oraz instalowania pieców, kotłów i kominków, niespełniających unijnych norm, w tym tzw. kopciuchów. Narzucają też terminy wymiany już eksploatowanych urządzeń na nowe, bardziej ekologiczne.

Zobacz więcej

Fot. Pixaby

Smog jest mieszanką szkodliwych dla zdrowia pyłów unoszących się w powietrzu. Słabej jakości domowe urządzenia grzewcze oraz niektóre mieszanki węglowe i drewno, spalane w nich jako paliwo, uważane są za jedne z głównych przyczyn powstawania smogu w okresie zimowym (obok spalin samochodowych i zanieczyszczeń emitowanych przez przemysł).

- Celem wszystkich regionalnych uchwał, z wyjątkiem tej w woj. opolskim, jest skrócenie terminu lateralnej wymiany kotłów. Mamy już rozporządzenie rządu, które zakazało produkcji niskiej jakości kotłów (poniżej 5. klasy) od października, a od czerwca przyszłego roku również ich sprzedaży. Uchwały samorządowe przyspieszają natomiast proces wymiany tych szkodliwych dla środowiska kotłów, które już są w użyciu. Dają określony termin na ich wymianę zamiast pozwolić właścicielom na czekanie aż się po prostu zużyją – tłumaczy Piotr Siergiej z Polskiego Alarmu Smogowego.

Wskazuje jednocześnie, że nie wszystkie regionalne przepisy są doskonałe.  Dziś najbardziej restrykcyjne przepisy ma Małopolska, a na drugim miejscu Śląsk. Zdaniem eksperta Mazowsze plasuje się gdzieś po środku, pozostałe dwie regionalne uchwały budzą jednak zastrzeżenia. W nowej łódzkiej uchwale, na przykład, samorządowcy łagodnie potraktowali posiadaczy domowych kominków, odraczając zakaz instalowania tych mniej ekologicznych o kilka lat. Najsłabiej oceniany są jednak  przepisy w woj. opolskim. 

- Uchwała opolska to jest tak naprawdę tylko zasłona dymna, bo w ogóle nie odnosi się do wymiany kopciuchów. Tam jest jedynie mowa o paliwach i o kotłach, które dopiero będą instalowane – tłumaczy Piotr Siergiej.

Przyznaje jednak, że każde takie lokalne prawo to znacząca zmiana w podejściu do problemu smogu.

-  Teraz czekamy na kolejne województwa i na ustawę rządu, która wprowadzi normy dla sprzedawanych na rynku paliw. Dziś prawo zakazuje spalania np. szkodliwych odpadów kopalnianych, takich jak floty i muły, ale jednocześnie każdy może je swobodnie kupić. W innych krajach muły i flotokoncentraty węglowe, które są niskoenergetyczne, mają dużo siarki i popiołu, a przy spalaniu emitują dużo szkodliwego pyłu, są po prostu utylizowane – mówi Piotr Siergiej.

Jeszcze w tym roku mogą być przyjęte uchwały antysmogowe na Dolnym Śląsku i w Wielkopolsce. Pierwszym samorządem, który wprowadził własne przepisy antysmogowe było miasto Kraków (było to na długo przed uchwałą dla całego województwa Małopolskiego).

- Jest szansa, że Kraków upora się z kopciuchami już w 2019 roku - mówi Piotr Siergiej. Poza tym, że miasto nakazało mieszkańcom w określonym terminie pozbyć się nieekologicznych kotłów i pieców, zaoferowało też dotacje na ten cel. 

Wojewódzkie uchwały dają właścicielom na ich wymianę kilka lat więcej. 

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy