Londyn: Liczba śmiertelnych ofiar zamachów przekracza 50

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-07-2005, 19:50

"Terror dotarł do Londynu" - wołają w piątek wielkie tytuły na pierwszych stronach brytyjskich gazet. Świat wyraża współczucie, solidarność z Brytyjczykami i potępia terrorystów. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych wciąż nie jest znana; wiadomo, że zginęło ponad 50 ludzi. Wśród ok. 700 rannych jest kilkoro Polaków, ale ich obrażenia nie są ciężkie.

"Terror dotarł do Londynu" - wołają w piątek wielkie tytuły na pierwszych stronach brytyjskich gazet. Świat wyraża współczucie, solidarność z Brytyjczykami i potępia terrorystów. Ostateczna liczba ofiar śmiertelnych wciąż nie jest znana; wiadomo, że zginęło ponad 50 ludzi. Wśród ok. 700 rannych jest kilkoro Polaków, ale ich obrażenia nie są ciężkie.

Szef londyńskiej policji Ian Blair poinformował w piątek, że według najnowszych danych w czwartkowych zamachach terrorystycznych w londyńskich środkach komunikacji zginęło ponad 50 ludzi, a 700 jest rannych, w tym 22 osoby pozostają w stanie krytycznym. Blair podkreślił, że liczba  ofiar śmiertelnych raczej wzrośnie. Nieco później potwierdzono, że w zamachu na piętrowy autobus zginęło 13 osób.

W zamachach zostali ranni, oprócz Brytyjczyków, obywatele co najmniej pięciu krajów - Sierra Leone, Australii, Portugalii, Polski i Chin - powiedział Ian Blair.

Troje Polaków poszkodowanych w czwartkowych zamachach terrorystycznych w Londynie ma lekkie rany i będą w szpitalu przez dwa-trzy dni - poinformował PAP Aleksander Kropiwnicki z biura prasowego ambasady polskiej w Londynie. Dodał, że poszukiwanych jest 12-13 innych Polaków, z którymi ich bliscy wciąż nie mogą nawiązać kontaktu. Trójka odnalezionych rannych przebywa w dwóch londyńskich szpitalach.

Królowa Elżbieta II udała się w piątek do londyńskiego Royal Hospital z wizytą u leżących tam rannych w czwartkowych zamachach. Brytyjska monarchini pocieszała poszkodowanych, a jednocześnie z całą mocą podkreślała, że terroryzm nie zmusi Brytyjczyków do zmiany stylu życia.

"Potworności takie jak te tylko umacniają nasze poczucie wspólnoty, nasz humanitaryzm, nasze zaufanie do rządów prawa. Tak brzmi wyraźne przesłanie od nas wszystkich" - powiedziała królowa personelowi szpitala.

Większość linii londyńskiego metra w piątek rano została ponownie otwarta. Pasażerowie muszą jednak liczyć się z pewnymi utrudnieniami i opóźnieniami. Władze apelują, by ludzie unikali udawania się do centralnego Londynu, jeśli nie jest to absolutnie konieczne.

Choć brytyjskie władze nie zwróciły się do NATO z prośbą o pomoc po czwartkowych zamachach w Londynie, Sojusz "jest gotów" jej udzielić, o ile zajdzie taka potrzeba - powiedział w piątek sekretarz generalny tej organizacji Jaap de Hoop Scheffer na nadzwyczajnym posiedzeniu Sojuszu w Brukseli.

Londyn do tej pory nie sformułował konkretnej prośby o pomoc do Sojuszu. NATO może przyjść z pomocą, stosując artykuł 5. traktatu założycielskiego, mówiący, że każdy atak przeciwko członkowi Sojuszu uznawany jest za atak na wszystkich członków.

Pracownicy instytucji europejskich wraz z Javierem Solaną, wysokim przedstawicielem UE ds. polityki zagranicznej, i Margot Wallstroem, wiceprzewodniczącą Komisji Europejskiej, minutą ciszy dali w piątek wyraz solidarności z Wielką Brytanią.

"Każdy kraj musi być przygotowany, musimy współpracować i okazać solidarność z tymi, którzy ucierpieli. Ale takie rzeczy mogą się zdarzyć i musimy być na to przygotowani" - powiedział dziennikarzom Solana.

Szef brytyjskiego resortu spraw wewnętrznych Charles Clarke ostrzegł w piątek, że terroryści, którzy dokonali czwartkowych zamachów w metrze londyńskim, mogą uderzyć ponownie. Nie wykluczył, że odpowiedzialni za zamachy w Londynie mogą być islamscy terroryści; zaznaczył jednak, że badane są również inne hipotezy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy