Czytasz dzięki

Lotos szuka prezesa

MEWA
opublikowano: 22-12-2016, 19:28

Zmiany w radzie nadzorczej to wstęp do powołania nowego zarządu Lotosu. Rada szuka prezesa z minimum 3-letnim doświadczeniem w sektorze. Największe szanse ma na razie Marcin Jastrzębski

Po bezprecedensowo długich rządach Pawła Olechnowicza w kontrolowanym przez państwo Lotosie, gdańska spółka jest w ostatnich miesiącach targana szeregiem zmian personalnych. Walne zgromadzenie gdańskiej spółki dokonało właśnie dwóch zmian w radzie nadzorczej. Marię Sierpińską i  Katarzynę Witkowską zastąpili Adam Lewandowski i Piotr Ciach. Adam Lewandowski, związany najpierw z sektorem bankowym, od 2006 roku jest zatrudniony w PGNiG. Piotr Ciach to z kolei naczelnik w departamencie spółek kluczowych ministerstwa energii, od 10 lat związany z przemysłem obronnym.

Rada przystępuje szybkim krokiem do uzupełnienia zarządu Lotosu, uszczuplonego wraz z odejściem Roberta Pietryszyna i Przemysława Marchlewicza, którzy zostali odwołani w listopadzie i grudniu – z tym, że Robert Pietryszyn zdołał nacieszyć się funkcją prezesa jedynie przez pół roku. Kandydaci na stanowisko prezesa i wiceprezesa do spraw produkcji mogą już składać oferty w konkursie, który został ogłoszony w tym tygodniu. Ogłoszenie nakłada na kandydatów szereg wymogów, m.in. 3-letnie doświadczenie w zarządzaniu spółką z sektora ropy i gazu, oraz 3-letnie doświadczenie na stanowiskach kierowniczych w dużych firmach, zatrudniających ponad 1 tys. osób. Te wymogi ograniczają listę potencjalnych kandydatów, których nazwiska pojawiają się w nieoficjalnym obiegu. Najczęściej typowano Andrzeja Jaworskiego, pochodzącego z Pomorza członka zarządu PZU, który jednak nie ma doświadczenia w sektorze petrochemicznym. Na głównego kandydata na prezesa wyrasta  Marcin Jastrzębski, wiceprezes do spraw operacyjnych, który pełni obecnie funkcję p.o. prezesa Lotosu. Marcin Jastrzębski, który w latach 2006 – 2008 był członkiem zarządu PERN, jest uważany za człowieka Piotr Naimskiego, pełnomocnika rządu do spraw infrastruktury strategicznej.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Kandydaci mają czas na składanie ofert do 5 stycznia, rada nadzorcza otworzy je cztery dni później.

- Trudno powiedzieć, czy rada zdąży wybrać dwóch nowych członków zarządu jeszcze w styczniu. Zależy to od liczby zgłoszeń. Zarząd docelowo będzie liczył pięciu  członków, tak jak dotychczas, nastąpią pomiędzy nimi pewne przetasowania kompetencyjne – mówi Beata Kozłowska-Chyła, przewodnicząca rady nadzorczej Lotosu.

Z nieoficjalnych informacji wynikało, że rada będzie chciała poczekać do nowego roku z decyzją o ogłoszeniu postępowania. Wtedy wchodzą w życie zmiany w procedurze rekrutacyjnej na stanowiska w spółkach skarbu państwa gdzie zasady dla nowych członków zarządu będą określone w statucie spółki, a nie – tak jak teraz – każdorazowo określane w konkursie. Jednak rada zdecydowała się przyspieszyć wybór zarządu, by skrócić okres bezkrólewia, więc ogłosiła konkurs zgodnie z obowiązującymi regulacjami.

Nowy zarząd będzie musiał zmierzyć się z ambitną strategią spółki na lata 2017-22, opublikowaną tydzień temu. Zakłada ona 9,4 mld zł inwestycji, m.in. na dokończenie projektu EFRA, poszukiwania i wydobycie. Efektem ma być dwukrotny wzrost zysku EBITDA do 4 mld zł w latach 2019-22. MEWA

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MEWA

Polecane