Lubińska: Dług publiczny w 2006 r. wyniesie 52,3% PKB wg PSR

Internet Securities
opublikowano: 07-12-2005, 13:28

Relacja długu publicznego do PKB wyniesie w 2005 roku 52,3%, powiedziała w środę minister finansów Teresa Lubińska. Dodała, że nie ma obecnie żadnego zagrożenia wzrostem tej relacji powyżej progu ostrożnościowego w wysokości 55%.

Relacja długu publicznego do PKB wyniesie w 2005 roku 52,3%, powiedziała w środę minister finansów Teresa Lubińska. Dodała, że nie ma obecnie żadnego zagrożenia wzrostem tej relacji powyżej progu ostrożnościowego w wysokości 55%.

„W projekcie budżetu na rok 2006 zapisano, że dług publiczny powiększony o wypłatę gwarancji i pożyczek wyniesie 52,3%” – powiedziała Lubińska w Sejmie, prezentując projekt budżetu na 2006 rok w pierwszym czytaniu.

„Nie ma żadnego niebezpieczeństwa przekroczenia 55% progu normy ostrożnościowej w relacji długu publicznego do PKB” – dodała minister.

Na koniec 2004 roku relacja ta wynosiła 50,3% wobec 51,5% rok wcześniej. W obawie o wzrost tej relacji rząd Leszka Millera przygotował plan oszczędności w wydatkach publicznych, tzw. plan Hausnera. Jednakże od wielu miesięcy – m.in. dzięki umocnieniu złotego – przedstawiciele rządu i banku centralnego przestali wyrażać obawy o wzrost długu w relacji do PKB.

„Od 2007 roku przewidujemy stabilizację i zatrzymanie relacji długu do PKB” – powiedziała w środę Lubińska.

Wysoki poziom długu minister tłumaczyła koniecznością przeprowadzania inwestycji infrastrukturalnych.

„Dług publiczny będzie duży. Trudno oczekiwać, żeby kraj, który się rozwija, nie miał długu publicznego” – powiedziała Lubińska.

Według unijnej metodologii ESA 95, w której m.in. nie uwzględnia się gwarancji Skarbu Państwa, dług publiczny Polski wyniósł na koniec 2004 roku 43,6% PKB wobec 45,4% w 2003 roku. Resort finansów przewidywał wcześniej, że relacja ta wzrośnie w tym roku do 45,8%

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane