Lubińska: UE powinna być solidarna wobec Rosji ws. gazu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-12-2005, 18:59

Unia Europejska powinna reprezentować uzgodnione i solidarne stanowisko wobec Rosji w kwestii dostaw gazu - takie stanowisko przedstawiła we wtorek w Brukseli podczas posiedzenia unijnych ministrów finansów Teresa Lubińska.

Unia Europejska powinna reprezentować uzgodnione i solidarne stanowisko wobec Rosji w kwestii dostaw gazu - takie stanowisko przedstawiła we wtorek w Brukseli podczas posiedzenia unijnych ministrów finansów Teresa Lubińska.

    Jak wyjaśniła, Polska zdecydowała się na poruszenie tej sprawy podczas ptego spotkania, by zwrócić uwagę szefom resortów finansów pozostałych krajów członkowskich na rolę "stosunków Unii z Rosją" w zakresie bezpieczeństwa energetycznego.

     "Uznaliśmy, że to ma duże znaczenie dla konkurencyjności UE" - powiedziała minister. "W tym kontekście Polska jest głęboko przekonana, że projekt Amber (magistrala przez Estonię, Łotwę, Litwę do Polski i dalej do Europy Zachodniej-PAP) zdecydowanie lepiej wpisuje się we wspólnotową politykę energetyczną niż projekt północny (tzw. Gazociąg Północny biegnący przez Bałtyk-PAP)" - dodała.

      Teresa Lubińska wyjaśniła, że prezentacja takiego stanowiska na forum, jakim jest Rada (ministrów) UE, "wydaje się bardzo cenna".  "Liczymy, że będzie to miało znaczenie z punktu widzenia zmniejszenia uzależniania Polski od dostaw gazu wyłącznie przez Bałtyk" - podkreśliła.

      8 września br. przedstawiciele rosyjskiego Gazpromu oraz niemieckich firm E.ON-Ruhrgas i BASF, w obecności kanclerza Niemiec Gerharda Schroedera i prezydenta Rosji Władimira Putina, podpisali umowę o budowie Gazociągu Północnego przez Bałtyk. Wartość całej inwestycji szacuje się na 4 mld euro. Od 2010 roku rurociągiem ma płynąć do Niemiec - z pominięciem Polski, Ukrainy i Białorusi.

    Tymczasem Polska konsekwentnie opowiadała się za budową drugiej nitki gazociągu jamalskiego lub ułożeniem magistrali Amber. Zdaniem ekspertów, projekt gazociągu po dnie Bałtyku jest dwa-trzy razy droższy od budowy drugiej nitki magistrali Jamał-Europa przez terytorium Polski.

     Kilka dni temu minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył, że jego kraj z zadowoleniem przyjmie przyłączenie się zagranicznych inwestorów, w tym polskich, do rosyjsko-niemieckiego projektu Gazociągu Północnego. Polski minister gospodarki Piotr Naimski powiedział jednak w poniedziałek, że Polska nie jest zainteresowana budową odgałęzienia od tego gazociągu.

      "Gazociąg Północny to nie jest Jamał II, jest to gazociąg poza terytorium Polski (...) i nie możemy liczyć na żadneprofity związane z tą inwestycją" - wyjaśnił Naimski.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane