Czytasz dzięki

Lutkowski: Duda daje nadzieję na sprawną kooperację, Trzaskowski na zbliżenie z Unią

Wyniki wyborów komentuje dla PB Waldemar Lutkowski, szef Związku Zawodowego Pracowników Ruchu Ciągłego w kopalni Bełchatów (należącej do PGE) i szef Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego w Łodzi.

Wygrywa Andrzej Duda

Nadzieja na sprawną kooperację

Ponowny wybór Andrzeja Dudy oznacza, że można mieć nadzieję na sprawną kooperację urzędu prezydenta z rządem oraz z władzą ustawodawczą. Kontroluje je przecież to samo ugrupowanie.
Jeśli chodzi o prerogatywy prezydenta w obszarze, którym się zajmuję, czyli energetyki i bezpieczeństwa energetycznego, to nie są znaczące. Ponadto Andrzej Duda w zapowiedziach związanych z bezpieczeństwem w ogóle, o energetyce mówił mało. Pojawiły się kwestie m.in. atomu, ropy i uniezależniania się od rosyjskiego gazu. Na tym się skończyło.

Wygrywa Rafał Trzaskowski

Potrzebne zbliżenie z Unią

Wygrana Rafała Trzaskowskiego daje nadzieję na zbliżenie merytoryczne do oczekiwań Unii Europejskiej w zakresie neutralności klimatycznej w 2050 r. Takie zbliżenie jest w interesie Polski, ponieważ potrzebujemy środków z europejskiej kasy, by sfinansować inwestycje przekształcające naszą energetykę. Te pieniądze są też potrzebne po to, by władza mogła spojrzeć górnikom w oczy i powiedzieć, że kiedyś wydobycie węgla się skończy, ale ich miejsca pracy zostaną zastąpione innymi, w innych sektorach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane