Madryt ogłosi otwarcie rynku pracy dla Polaków podczas polsko- hiszpańskiego szczytu

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-03-2006, 13:00

Hiszpania otworzy swój rynek pracy dla Polaków, o czym premier Jose Luis Rodriguez Zapatero poinformuje premiera Kazimierza Marcinkiewicza, podczas III międzyrządowego  szczytu w środę i czwartek w Granadzie - poinformowały we wtorek źródła rządowe w Madrycie.

Hiszpania otworzy swój rynek pracy dla Polaków, o czym premier Jose Luis Rodriguez Zapatero poinformuje premiera Kazimierza Marcinkiewicza, podczas III międzyrządowego  szczytu w środę i czwartek w Granadzie - poinformowały we wtorek źródła rządowe w Madrycie.

    Zniesienie przez Hiszpanię restrykcji w swobodnym przepływie pracowników z krajów Europy Środkowowschodniej, które wstąpiły do Unii Europejskiej w maju 2004 roku, w tym Polski, będzie główny tematem polsko-hiszpańskiego szczytu.

    Po dwuletnich doświadczeniach Madryt uznał, że pracownicy ze Wschodu nie zagrażają hiszpańskiemu rynkowi pracy, gdyż po poszerzeniu Unii nie nastąpił masowy napływ taniej siły roboczej do Hiszpanii. W przeciwieństwie do większości pozostałych "starych" państw UE Madryt chce znieść restrykcje od 1 maja tego roku.

    Podczas konsultacji w Granadzie premierzy obu krajów po raz pierwszy będą mieli okazję, by przeanalizować stan stosunków polsko-hiszpańskich, określanych przez źródła rządowe w Madrycie jako "dobre" i "bez szczególnych problemów". Tematem szczytu będą także problemy międzynarodowe, a zwłaszcza sprawy związane z Unią Europejską, w tym zapewne kontrowersyjna dyrektywa o liberalizacji usług i budżet UE na lata 2007-13. 

    Rozmowy będą także dotyczyć współpracy antyterrorystycznej i ochrony granic, unijnej polityki wobec Rosji i Ukrainy, a także inicjatywy premiera Marcinkiewicza w sprawie bezpieczeństwa energetycznego w Europie.

    Pierwszego dnia wizyty w Granadzie Marcinkiewicz spotka się z hiszpańskimi przedsiębiorcami. Do rozmów między premierami obu krajów dojdzie w czwartek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Madryt ogłosi otwarcie rynku pracy dla Polaków podczas polsko- hiszpańskiego szczytu