MAEA: Iran wyjaśni wszystkie kwestie ws. atomu w ciągu 4 tygodni

DI, PAP
opublikowano: 13-01-2008, 17:58

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Mohamed ElBaradei poinformował w niedzielę, że przywódcy Iranu zgodzili się wyjaśnić w ciągu 4 tygodni niejasności związane z irańskim programem nuklearnym.

ElBaradei rozmawiał w sobotę w Teheranie z irańskim negocjatorem Saidem Dżalilim, prezydentem Mahmudem Ahmadineżadem oraz z najwyższym przywódcą duchowo-politycznym ajatollahem Chameneim.

Szef MAEA uzyskał też informacje o "nowej generacji wirówek", co ma znaczenie dla ustalenia poziomu zaawansowania technologii, która mogłaby służyć Iranowi w celach zbrojeniowych, a nie - jak twierdzi Teheran - jedynie pokojowych.

Pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ (Chiny, USA, Francja, Wielka Brytania i Rosja) oraz Niemcy domagają się od Iranu pełnej współpracy z MAEA i zawieszenia programu wzbogacania Iranu. Ostrzegają, że jeśli to nie nastąpi, będą zabiegać o przyjęcie kolejnych sankcji ONZ wobec Teheranu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane