Mały biznes przed technologiczną ścianą

opublikowano: 29-05-2019, 22:00

Sektor MŚP inwestuje w obsługę klienta, ale z transformacją cyfrową sobie nie radzi.

Mali i średni przedsiębiorcy wykorzystują średnio 5,2 aplikacji. Coraz częściej sięgają po rozwiązania, które do niedawna były używane głównie przez korporacje, jak systemy sprzedażowe (CRM) i sztucznej inteligencji. Jest to możliwe dzięki chmurze, czyli usługowemu modelowi IT — wynika z badania firmy Salesforce przeprowadzonego wśród ponad 2 tys. firm z Europy, Ameryki Północnej i Azji. Niemal jedna trzecia (ponad 31 proc.) respondentów za priorytet zakupowy uznaje narzędzia do zarządzania relacjamiz klientami. Zależy im również na oprogramowaniu finansowym (31 proc.) i sprzęcie (28 proc.). 45 proc. respondentów przyznaje, że użytkuje rozwiązania CRM. Aż 62 proc. przedstawicieli tej grupy ma je od niespełna dwóch lat.

Czy mały biznes jest gotowy na cyfrową transformację? Według badania Konica Minolta — niekoniecznie. 67 proc. przedsiębiorstw doświadczyło w ubiegłym roku cyberataku, jednak tego typu zdarzenia nie zawsze przekładają się na wdrożenie jakiejkolwiek ochrony.

— W małych i średnich firmach działalność często rozwija się szybciej niż infrastruktura i poziom usług IT. Podmioty te dochodzą do ściany technologicznej — z powodu zaniedbania cyfryzacji biznes w końcu spowalnia. Jednocześnie zaczyna brakować pieniędzy na inwestycje w serwery czy wykwalifikowanych specjalistów — wskazuje Mateusz Macierzyński, menedżer ds. systemów ITS w Konica Minolta.

Część sektora MŚP uważa, że rozwiązywanie problemów IT to strata czasu (41 proc.), mniejsza wydajność pracowników (37 proc.) i nieplanowane koszty (35 proc.). Najczęściej narzekają na popsuty sprzęt (27 proc.), zarządzanie infrastrukturą przez administratora (24 proc.), przestarzałe programy (24 proc.), cyberzagrożenia (23 proc.), słaby dostęp do sieci i awarie serwerów (20 proc.).

a9c2adc0-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Newsletter ICT
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE
Newsletter ICT
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Nowości z firm IT z naciskiem na spółki giełdowe: przetargi, informacje z rynku, newsy kadrowe i inne.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mirosław Konkel

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu