Martini: nie będzie kasacji od wyroku WSA ws. akcyzy na samochody

13-03-2007, 18:44

Nie będzie kasacji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego (WSA) w Warszawie, dotyczącego zwrotu akcyzy za sprowadzane z  UE używane samochody - poinformował we wtorek doradca podatkowy kancelarii Baker&McKenzie, Jerzy Martini.

Martini jest pełnomocnikiem Macieja Brzezińskiego, który zwrócił się do WSA po tym, jak organy celne odmówiły mu zwrotu akcyzy za kupionego w 2004 r. w Niemczech używanego volkswagena golfa, rocznik 1989.

W wyroku dotyczącym sprawy Brzezińskiego WSA potwierdził 6 marca, że osoby, które sprowadziły używane samochody z krajów UE, otrzymają zwrot nadpłaconej akcyzy. Wysokość nadpłaty określą jednak organy celne na podstawie wartości rynkowej podobnych aut w Polsce.

Brzeziński domagał się zwrotu 855 zł. Odwołania do Izby Celnej w Warszawie nie przyniosły rezultatu, więc Brzeziński zaskarżył decyzję do WSA, który zwrócił się do Trybunału Sprawiedliwości UE o wyjaśnienie zgodności polskich przepisów z unijnym prawem.

Europejski Trybunał Sprawiedliwości (ETS) w Luksemburgu orzekł w styczniu, iż akcyza na auta, stosowana w Polsce do końca listopada 2006 r., była niezgodna z prawem UE. Chodzi o różnicę między zgodnymi z prawem stawkami akcyzy 3,1 i 13,6 proc. (w zależności od pojemności silnika), a stawką faktycznie zapłaconą przez podatnika, która mogła dochodzić nawet do 65 proc.

WSA miał doprecyzować orzeczenie ETS. Problem polegał na określeniu, jak wyliczyć kwotę nadpłaty. Nie było wiadomo, czy podstawą wyliczenia zwrotu akcyzy będzie cena pojazdu zapisana na fakturze zakupu, czy też - jak chciało Ministerstwo Finansów - wartość rynkowa pojazdu w Polsce. Martini wnioskował przed sądem, by zwrot akcyzy następował na podstawie ceny pojazdu zapisanej na fakturze.

Wyrok nie jest prawomocny. Brzezińskiemu przysługuje wniesienie kasacji do Naczelnego Sądu Administracyjnego w ciągu 30 dni od daty doręczenia pisemnego wyroku z uzasadnieniem.

Martini powiedział PAP, że Brzeziński nie wniesie kasacji, ponieważ wyrok potwierdza zasadę zwrotu akcyzy. Sama kasacja musiałaby dotyczyć uzasadnienia do wyroku WSA.

Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że przygotuje projekt ustawy, która uporządkuje i ujednolici zasady zwrotu akcyzy na używane samochody sprowadzane z krajów UE. (PAP)

© ℗

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Martini: nie będzie kasacji od wyroku WSA ws. akcyzy na samochody