Marvipol wyemituje obligacje warte 45 mln zł

EG
opublikowano: 14-06-2013, 00:00

Spółka roluje część długu i rozpoczyna budowę osiedla na 850 mieszkań.

Marvipol wyemituje trzyletnie zabezpieczone obligacje warte 45 mln zł. Obejmą je fundusze z grupy Pioneer Pekao. Większość pieniędzy zostanie przeznaczona na spłatę obligacji zapadających pod koniec czerwca i w lipcu.

— Reszta będzie współfinansowała osiedle z wyższego segmentu cenowego przy ul. Pasymskiej w Warszawie. To dla nas poligon doświadczalny. Biorąc pod uwagę, że na rozwiniętych rynkach sprzedaje się tylko gotowe mieszkania, budujemy tę inwestycję z własnych pieniędzy i zamierzamy jej sprzedaż rozpocząć po zakończeniu budowy, czyli już jesienią. Liczymy, że w ten sposób mamy szansę uzyskać nieco lepsze ceny — mówi Sławomir Horbaczewski, wiceprezes Marvipolu.

Na początku maja Gant poinformował o wstępnej zgodzie wierzycieli, by rolować zapadające obligacje. Efekty odczuwają niemal wszystkie spółki z tej branży. WIG Deweloperzy wzrósł o 25 proc., choć Marvipol na te zwyżki się nie załapał. Spółka szykuje się do rozpoczęcia dużej inwestycji przy ul. Kłobuckiej w Warszawie. W pierwszym etapie powstanie około 850 mieszkań.Pozwolenie na budowę właśnie się uprawomocniło, budowa powinna ruszyć jesienią.

— Rozpoczęliśmy rozmowy z potencjalnymi generalnymi wykonawcami oraz z bankami. Jest możliwe, że wszystkie etapy osiedla będą finansowane w ramach jednego porozumienia — mówi wiceprezes. Marvipol jest jednym z najbardziej zadłużonych giełdowych deweloperów. Według raportu za pierwszy kwartał 2013 r., w ciągu 12 miesięcy musi spłacić 133 mln zł obligacji. W tym roku jeszcze 55 mln zł w czerwcu i lipcu (do zrolowania m.in. z nowej emisji), 14,5 mln zł w sierpniu oraz 40 mln zł w grudniu.

— Część z nich będzie wykupiona za gotówkę, bo jest rozproszona i notowana na Catalyst. Na temat refinansowania pozostałej części prowadzimy obiecujące rozmowy z innymi funduszami. Kontynuujemy też przegląd aktywów, które możemy spieniężyć. Najważniejszym jest biurowiec Prosta Tower — zapowiada Sławomir Horbaczewski. Kilka tygodni temu wygasła promesa na zawarcie transakcji z BPS Leasing. Marvipol jednak nadal chce wykorzystać kapitał drzemiący w tej biurowej inwestycji.

— Choć pozostajemy otwarci na grupę BPS, po wygaśnięciupromesy rozpoczęliśmy rozmowy z innymi chętnymi do wzięcia ją w leasing. Ze sprzedażą budynku chcemy poczekać na lepsze warunki gospodarcze, zakończenie budowy metra i prostowania ulicy Prostej, a także rozpoczęcie zapowiadanych inwestycji w sąsiedztwie i wynajęcie większej powierzchni spółkom spoza naszej grupy. Dziś jesteśmy w stanie budynek sprzedać przy stopie kapitalizacji 7-7,25, za jakiś czas do osiągnięcia jest poziom około 6,5 — szacuje wiceprezes Marvipolu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: EG

Polecane