Mauritius wymieni banknoty o nominale 2000 rupii

opublikowano: 04-12-2018, 16:52

Mauritius zastąpi banknoty o nominale 2000 rupii nowymi banknotami, które mają udoskonalone zabezpieczenia, po tym, jak prowadzone na szeroką skalę fałszerstwa podważyły zaufanie do waluty, powiedział premier Pravind Jugnauth.

Ogłoszenie wymiany nastąpiło pięć miesięcy po przeprowadzeniu dochodzenia w sprawie handlu narkotykami na tej wyspie na Oceanie Indyjskim. Jego efektem było m.in. zalecenie państwu wydania zaktualizowanych banknotów, co ma pomóc w walce z praniem brudnych pieniędzy. Przewodniczący Banku Mauritiusa Yandraduth Googoolye powiedział w listopadzie, że bank centralny intensyfikuje współpracę z policją w celu zwalczania nielegalnych przepływów.

Bank rozpocznie wydawanie nowych banknotów od najbliższej środy. Istniejące do tej pory banknoty o nominale 2 tys. rupii przestaną być prawnym środkiem płatniczym od 1 lutego 2019 r.

Fałszerstwa zmusiły banki do zmniejszenia w październiku ilość banknotów o wartości 2000 rupii do 2,55 mld rupii (74,3 mln USD) z 4,49 mld rupii rok wcześniej, wynika z danych banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu