Czytasz dzięki

Mazowsze znów na szybkiej ścieżce

opublikowano: 15-09-2019, 22:00

Wynalazki, które powstaną w regionie, mają szansę wypłynąć na szersze wody i podbić nowe rynki. NCBR wesprze ich twórców

Przedsiębiorcy z województwa mazowieckiego chętnie inwestują w niesztampowe rozwiązania lub wzbogacają je w nowe elementy. Z pomocą grantów opracowali m.in. nową odmianę pomidora gruntowego, technologię zbliżeniowych płatności mobilnych dla sprzedawców i agentów rozliczeniowych i rozwiązania do robotyzacji procesów biznesowych. Kolejne edycje dotacyjnego przeboju, czyli „szybkiej ścieżki”, są zachętą dla MŚP do podejmowania prac B+R. Poddziałanie 1.1.1 programu Inteligentny Rozwój finansuje nawet 80 proc. kosztów projektu. Dzięki temu ryzyko innowatorów związane z prowadzeniem tego typu przedsięwzięć jest mniejsze. Niestety, dotychczas firmy z woj. mazowieckiego były wykluczone z ubiegania się o dofinansowanie z „szybkiej ścieżki”. Na szczęście przedstawiciele Narodowego Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uwzględnili je w jesiennych naborach.

Łukasz Kościjańczuk, starszy menedżer w Crido, zwraca uwagę, że aktualna
edycja konkursu dla mazowieckich spółek prowadzona jest we wręcz ekspresowym
tempie.
Wyświetl galerię [1/2]

SZYBSZY TRYB:

Łukasz Kościjańczuk, starszy menedżer w Crido, zwraca uwagę, że aktualna edycja konkursu dla mazowieckich spółek prowadzona jest we wręcz ekspresowym tempie. Fot. Marek Wiśniewski

— Pozytywnie zaskakuje wysokość budżetu konkursu. W puli jest aż 600 mln zł. Natomiast tryb uruchomienia naboru pozostawia wiele do życzenia. Przedstawiciele NCBR zdecydowali o ekspresowym ogłoszeniu i przeprowadzeniu konkursu. Będzie on trwał tylko do 23 września — podkreśla Łukasz Kościjańczuk, starszy menedżer w Crido.

Specyficzne województwo

Dr inż. Anna Ostapczuk, dyrektor działu strategii w NCBR, podkreśla, że konkurs „szybka ścieżka” dla Mazowsza to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców i naukowców, którzy chcą budować przewagi konkurencyjne na rynku, bazując na projektach B+R.

— Mazowsze jest specyficznym regionem. Z jednej strony charakteryzuje się bardzo dużym wzrostem gospodarczym w skali kraju, a z drugiej jest bardzo zróżnicowane pod względem wielkości i specjalizacji firm mających potencjał do prowadzenia projektów B+R — zaznacza Anna Ostapczuk.

Rządowa agencja przeprowadzi nabór w uproszczonej formule.

— Przygotowanie wniosków o dofinansowanie będzie mniej czasochłonne. Podczas ich weryfikacji eksperci NCBR wezmą pod uwagę mniej kryteriów niż w standardowym konkursie „szybkiej ścieżki” — zapowiada Anna Ostapczuk.

Eksperci NCBR będą zwracać uwagę przede wszystkim na jakość projektów. Ocenią wnioski o dofinansowanie w ciągu 90 dni od zakończenia naboru. Przedsiębiorców, którzy planują ubiegać się o dotacje, ucieszy możliwość poprawiania błędów wskazanych im przez specjalistów. Warto podkreślić, że rządowa agencja stawia na jakość pomysłów, a nie na znajomość administracyjnych niuansów.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Dotacje są przeznaczone dla firm, ich konsorcjów lub partnerstw przedstawicieli biznesu i nauki prowadzących projekty na Mazowszu. Liderem zespołu zawsze powinna być firma. Minimalna wartość projektu realizowanego samodzielnie przez spółkę nie może być niższa niż 5 mln zł, natomiast maksymalna to 100 mln zł. Granty pokryją koszty przedsięwzięć, które obejmują badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe albo tylko te ostatnie. Jeżeli przedsiębiorca nie przewidział prac rozwojowych w projekcie, może zapomnieć o wsparciu. Elementem przedsięwzięcia mogą być również prace przedwdrożeniowe.

Granty na nowości

NCBR zaskoczył mazowieckie firmy specjalną pulą pieniędzy na projekty związane z technologiami kosmicznymi i tworzywami sztucznymi. Oba nabory z przeznaczonymi dla nich budżetami (odpowiednio 50 mln zł i 36 mln zł) potrwają do 15 listopada.

— Minimalna wartość kosztów kwalifikowalnych projektu wyniesie 1 mln zł. Dotyczy to jednak przedsięwzięć prowadzonych samodzielnie przez MŚP. Natomiast w przypadku inwestycji realizowanych przez konsorcja składające się z firm i jednostek naukowych będą to 2 mln zł — wyjaśnia Bogusława Mazurek, dyrektor w dziale doradztwa biznesowego i zarządzania innowacjami w Crido.

Zwraca uwagę, że nazwa konkursów może być myląca.

— Wparcie jest przeznaczone nie tylko dla przedsiębiorstw działających bezpośrednio w sektorach produkcji tworzyw sztucznych czy technologii kosmicznych, ale także w powiązanych z nimi branżach. Do konkursu w kategorii tworzywa sztuczne można zakwalifikować też projekty dotyczące rozwoju technologii druku 3D, innowacyjne rozwiązania recyklingowe czy opracowania tworzyw możliwych do wykorzystania w ciele człowieka — przekonuje Bogusława Mazurek.

Beneficjentami „szybkiej ścieżki” są m.in. twórcy innowacyjnego instrumentu muzycznego dla dzieci. Służy on do nauki komponowania i programowania, a także może być pomocny w terapii osób z deficytami rozwojowymi. Kamil Laszuk za projekt tego przełomowego urządzenia edukacyjnego otrzymał wiele międzynarodowych nagród.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy