Medycy będą przejmować

opublikowano: 03-02-2019, 22:00

Medicover kupił krakowskie gabinety stomatologiczne AdDent. W tym roku fala konsolidacji w sektorze medycznym powinna wezbrać

W dużej grupie bywa raźniej. Na rozdrobnionym rynku usług medycznych w Polsce coraz częściej dochodzi do przejęć mniejszych graczy przez silnych inwestorów, często z kapitałem zagranicznym. Właśnie doszło do kolejnego. W piątek Medicover za nieujawnioną kwotę przejął spółkę Aesthetica Dermadent, która ma dwa duże studia stomatologiczne w Krakowie i jedno w Andrychowie, działające pod szyldem AdDent.

Medicover, w którym za
biznes stomatologiczny odpowiada Wioletta Januszczyk (z lewej), w ubiegłym roku
przekroczył liczbę 100 gabinetów w całym kraju. To mało na tle kilku tysięcy
niezależnych placówek, ale sieci stomatologiczne na tym rynku zaczynają
nabierać masy.
Wyświetl galerię [1/2]

ŁĄCZENIE DENTYSTÓW...:

Medicover, w którym za biznes stomatologiczny odpowiada Wioletta Januszczyk (z lewej), w ubiegłym roku przekroczył liczbę 100 gabinetów w całym kraju. To mało na tle kilku tysięcy niezależnych placówek, ale sieci stomatologiczne na tym rynku zaczynają nabierać masy. Fot. Marek Wiśniewski

— Przejęcie to wzmocniło nas o 12 gabinetów stomatologicznych, trzy samodzielne pracownie RTG, ale przede wszystkim o blisko 55-osobowy zespół specjalistów — stomatologów, radiologów, higienistów i pracowników administracyjnych. Nowy partner wzmocni nasze kompetencje w obszarze stomatologii antiaging, w zakresie piezochirurgii, czyli innowacyjnej techniki chirurgii kostnej, pracy z osoczem bogatopłytkowym w ramach procedur chirurgicznych, a także zabiegów chirurgiczno-implantologicznych z wykorzystaniem urządzeń pozwalających wytworzyć materiał kościotwórczy z zębów własnych pacjenta — mówi Wioletta Januszczyk, dyrektor zarządzająca Medicover Stomatologia.

Łączenie dentystów

Wartość rynku usług stomatologicznych w Polsce szacuje się na około 10 mld zł. Medicover już w ubiegłym roku zapowiadał, że ma apetyt na konsolidowanie rozdrobnionych gabinetów dentystycznych.

— Nowa inwestycja jest wyrazem realizacji naszej strategii ukierunkowanej na zwiększenie dostępności do jakościowych usług stomatologicznych w południowej Polsce. Pozwoli ona na wzmocnienie naszej pozycji w Krakowie, ale również na rozszerzenie zasięgu działania o Andrychów — AdDent jest w tym mieście czołową kliniką — mówi Wioletta Januszczyk.

Eksperci nie mają wątpliwości — takich transakcji będzie dużo więcej.

— Rynek stomatologiczny jest bardzo rozdrobniony. W kraju mamy około 4,3 tys. praktyk, ale tylko 10 proc. z nich dysponuje większą liczbą foteli, a kliniki, w których jest ich kilkanaście, mają zaledwie kilka procent rynku. Tymczasem na rozwiniętych rynkach, takich jak Wielka Brytania, ponad jedna czwarta gabinetów działa w ramach dużych sieci — mówi Joanna Szyman, wiceprezes Upper Finance Med Consulting, które przy transakcji doradzało sprzedajacym.

Za konsolidację polskiego rynku stomatologicznego zabrały się duże, międzynarodowe grupy: mający szwedzkiego właściciela Medicover i należący do brytyjskiej Bupy Lux Med.

— Konsolidacja dotyczy większych gabinetów w dużych miastach, które mają w ofercie wysokospecjalistyczne usługi, takie jak: implantologia, ortodoncja czy protetyka. W zdecydowanej większości przypadków inwestorem jest podmiot z branży medycznej, doskonale przygotowany operacyjnie do procesu przejęcia. Rynkiem interesują się też fundusze, ale na razie potencjalne cele przejęć działają dla nich w zbyt małej skali — mówi Joanna Szyman.

Konsolidacyjna fala

Stomatologia to tylko jeden z segmentów rynku opieki medycznej, na którym w tym roku można spodziewać się fali fuzji i przejęć.

— Pracujemy nad ponad dziesięcioma transakcjami na tym rynku. Oprócz stomatologii konsolidacja przyspiesza m.in. w onkologii czy ginekologii — mówi Tatiana Piechota, prezes Upper Finance Med Consulting.

W tym roku na sprzedaż mogą być m.in. duże spółki z portfeli funduszy private equity. Innova może sprzedać Neomedic, czyli sieć szpitali o profilu położniczo-ginekologicznym, działających w Krakowie i Nowym Sączu, Enterprise Investors może wyjść z sieci klinik radioterapii Nu-Med. Oba fundusze zainwestowały w te spółki w 2012 r.

— Z punktu widzenia inwestorów sytuacja na rynku ochrony zdrowia wyklarowała się w ostatnim czasie — po zamieszaniu związanym z wprowadzeniem sieci szpitali, które wywołało na rynku niepewność i ograniczyło aktywność transakcyjną. Spółki, dla których fundamentem działalności są pieniądze z Narodowego Funduszu Zdrowia, mają teraz stabilne, długoterminowe kontrakty, a publiczne nakłady rosną z roku na rok. Większej liczby transakcji można jednak oczekiwać w segmencie prywatnej opieki medycznej — mówi Tatiana Piechota.

Przedstawicielki Upper Finance Med Consulting spodziewają się, że kupującymi będą przede wszystkim inwestorzy branżowi, nie oczekują natomiast aktywności firm z sektora na giełdzie.

— Giełda nie jest ostatnio dobrym miejscem do pozyskiwania kapitału dla projektów medycznych. Oferują one atrakcyjne stopy zwrotu, ale są długoterminowe, inwestorzy giełdowi natomiast nastawieni są na szybszy zwrot. Aktywnością transakcyjną będą się wykazywać raczej zagraniczni inwestorzy branżowi w kilku segmentach rynku, np. w onkologii czy psychiatrii. Aktywni są też krajowi inwestorzy — mówi Joanna Szyman. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu