Merck wycofuje się z prac nad szczepionką przeciwko koronawirusowi

ARŻ, Bloomberg
opublikowano: 25-01-2021, 14:04

Amerykański gigant farmaceutyczny zaprzestaje opracowywania swoich dwóch eksperymentalnych szczepionek przeciwko koronawirusowi. Dane z wczesnych prób wykazały, że nie udało im się wygenerować odpowiedzi immunologicznej.

Merck
Merck
Fot. Kuebi/Wikimedia Commons/CC BY-SA 3.0

Merck, który ma długą historię udanego opracowywania szczepionek, przyjął inną strategię niż rywale, stosując bardziej tradycyjne podejście. Dwa medykamenty, które miały być potencjalnie skuteczne w zapobieganiu infekcji koronawirusem, znane pod symbolami V590 i V591, zostały stworzone w oparciu o technologie stosowane w szczepionkach przeciwko Eboli i przeciwko odrze.

Firma zakończyła rekrutację pierwszych uczestników do wczesnych badań pod koniec 2020 roku, kiedy czołowi konkurenci, Pfizer i Moderna, przygotowywali się już do raportowania danych z późnego etapu testów klinicznych.

“Wyniki były rozczarowujące i trochę zaskakujące” - powiedział Nick Kartsonis, starszy wiceprezes ds. badań klinicznych nad chorobami zakaźnymi i szczepionkami w Merck Research Laboratories. Oba zastrzyki wygenerowały mniej przeciwciał powstrzymujących infekcję niż konkurencyjne szczepionki i wywołały gorsze odpowiedzi immunologiczne.

„Nie mieliśmy tego, czego potrzebowaliśmy, aby móc iść naprzód” - stwierdził Kartsonis w niedzielnym wywiadzie. Po dokonaniu oceny, kierownictwo firmy Merck zdecydowało o przerwaniu programów i skierowaniu środków na opracowanie objawowych metod leczenia koronawirusa.

Niepowodzenie kandydatów Merck może również spowodować, że firma zostanie odcięta od rynku, który ma szansę zostać zdominowany przez jej rywali. Pfizer był pierwszym producentem leków, który uzyskał zezwolenie na dystrybucję szczepionki COVID-19 w USA, a niedługo później dostała je również Moderna. W nadchodzących tygodniach Johnson&Johnson; ma opublikować dane dotyczące skuteczności swojego medykamentu i wystąpić o zgodę na jego użycie w nagłych wypadkach.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane