Merkel popiera budowę Gazociągu Północnego i uspokaja Polaków

Polska Agencja Prasowa SA
04-02-2006, 11:15

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w sobotę podczas 42. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że popiera projekt budowy rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego przez Morze Bałtyckie.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w sobotę podczas 42. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że popiera projekt budowy rosyjsko-niemieckiego Gazociągu Północnego przez Morze Bałtyckie.

"Muszę powiedzieć naszym polskim przyjaciołom, że my także popieramy budowę gazociągu. Nie ma sensu owijać tego w bawełnę" - powiedziała Merkel, odpowiadając na pytanie polskiego ministra obrony Radosława Sikorskiego.

Szefowa niemieckiego rządu zapewniła, że będzie zabiegała o to, by projekt gazociągu nie był skierowany przeciwko innym. "Zaufanie do bezpieczeństwa dostaw energii jest bardzo ważne" - powiedziała.

Jej zdaniem, jeśli Rosja chce wciąż osiągać korzyści z dostaw energii, to musi dbać o zaufanie, gdyż odzyskanie go może trwać bardzo długo.

Merkel zapewniła, że będzie zabiegała o to, by Polska uzyskała dostęp do Gazociągu. "Dostrzegam obawy (Polaków). Powinniśmy o nich mówić, ale nie zapominajcie, że jesteście członkiem UE" - powiedziała. "Istnieją zobowiązania (ws. wspólnego korzystania z surowców w UE), gwarantujące wasz udział. Nie możecie zostać po prostu odłączeni (od energii)" - zapewniła Merkel.

Jacek Lepiarz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Merkel popiera budowę Gazociągu Północnego i uspokaja Polaków