Merkel zniesmaczona szyderstwem irlandzkich bankierów

Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała, że nagrania rozmów bankierów z Anglo Irish Bank szkodzą demokracji.

Skandal z nagraniami rozmów telefonicznych członków władz Anglo Irish Banku z września 2008 roku wybuchł kilka dni temu, kiedy trafiły one w ręce dziennikarzy. Słychać na nich jak menedżerowie wysokiego szczebla szydzą z Niemców oraz dowcipkują na temat pieniędzy płynących z tego kraju na ratowanie banków w Irlandii. Jeden z nich intonuje "Deutschland, Deutschland, über alles", czyli początek hymnu Niemiec, który nie jest śpiewany od końca wojny. David Drumm, ówczesny prezes Anglo Irish Banku nakazuje menedżerom „brać te p......ne pieniądze”. Na nagraniach słychać również, jak szefowie banku mówią z pogardą o banku centralnym i regulatorze irlandzkiego rynku. Przekonują się chełpliwie, że obie instytucje nie mają wyjścia i muszą ratować bank, bo inaczej ogłosi on bankructwo.

Angela Merkel, fot. Bloomberg
Zobacz więcej

Angela Merkel, fot. Bloomberg

Kanclerz Merkel powiedziała w piątek, że nagrania „szkodzą demokracji, społeczeństwu oraz wszystkiemu, o co się staramy”.

- Mogę wyrazić jedynie potępienie – powiedziała. - Jest dla nas wyzwaniem przekonanie ludzi, którzy każdego dnia idą do pracy i płacą podatki, aby wykazali się solidarnością z innymi, którzy są w gorszej sytuacji. Wszystko to zostało zniszczone, dlatego mogę wyrazić jedynie potępienie – powiedziała Merkel.

Premier Irlandii zobowiązał się do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie Anglo Irish Bank, na którego ratowanie wydano 30 mld EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, bbc.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / Merkel zniesmaczona szyderstwem irlandzkich bankierów