MF ma na oku zwolnienia z PCC

DI, PAP
opublikowano: 10-09-2012, 00:00

Gminy chcą, by inwestorzy kupujący grunty rolne płacili PCC, jeśli nie przeznaczą ich na cele rolnicze, tylko na biznes.

Kupujący grunty rolne nie płaci podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC), m.in. wtedy, jeśli w chwili zakupu grunty „stanowią gospodarstwo rolne”. Zwolnienie to wynika z art. 9 pkt 2 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zostało wprowadzone po to, by zapobiec rozdrobnieniu gospodarstw rolnych i sprzyjać konsolidowaniu gruntów. W praktyce stało się inaczej.

O tym, czy grunt jest gospodarstwem rolnym, decyduje jego klasyfikacja w ewidencji gruntów i budynków, a nie przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. Jeśli więc firma kupi grunt rolny, którego powierzchnia przekracza jeden hektar, jest zwolniona z obowiązku zapłaty podatku PCC — bez względu na to, w jakim celu będzie wykorzystywała ten grunt. Na problem ten wskazał poseł Artur Dunin (PO) w interpelacji do ministra finansów.

Zwrócił uwagę na to, że dzisiejszy przepis zwalniający z PCC jest nadużywany, bo korzystają z niego firmy, których działalność gospodarcza nie ma nic wspólnego z rolnictwem.

Wiceminister finansów Maciej Grabowski przyznał, że Ministerstwo Finansów (MF) widzi problem i będzie interweniować. Nie powiodły się wcześniejsze prace prowadzone w latach 2008-11 przez resort infrastruktury nad projektem ustawy o zmianie ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym oraz niektórych innych ustaw.

Wiceminister wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem byłoby uzależnienie sposobu opodatkowania gruntów rolnych od ich przeznaczenia w planach zagospodarowania przestrzennego. Na przeszkodzie stoi jednak to, że dziś plany zagospodarowania przestrzennego ma niewielka liczba gmin.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu