MF może obniżyć prognozę wzrostu PKB

WST, PAP
opublikowano: 27-07-2016, 15:40

Resort finansów nie wyklucza korekty prognozy wzrostu gospodarczego na bieżący i przyszły rok. Wszystko zależeć będzie od rezultatów sierpniowego przeglądu danych i projekcji, stwierdził Leszek Skiba, wiceminister finansów.

MF oczekuje obecnie, że polski PKB zwiększy się w bieżącym roku o 3,8 proc., zaś w 2017 r., zgodnie z założeniami do projektu budżetu o 3,9 proc.

Wyświetl galerię [1/2]

Leszek Skiba

WM, Puls Biznesu

"W 2016 roku deficyt budżetowy jest w ryzach. Dane podatkowe są bardzo dobre. W związku z tym efektów spowolnienia na dane fiskalne, na wpływy podatkowe nie są widoczne. (..) Nasze oczekiwania są takie, że druga połowa roku będzie całkiem dobra" - podkreślił wiceminister finansów.

Pytany, czy prognoza wzrostu PKB na ten rok na poziomie 3,8 proc. jest aktualna, odparł: "W sierpniu przyjrzymy się jeszcze raz naszym prognozom na 2017 rok i naszym szacunkom na 2016 rok. Możliwa jest rewizja w dół wzrostu PKB na ten i następny rok" - zaznaczył.

"W związku z tym, że głównym źródłem spowolnienia są raczej inwestycje. W żadnym stopniu niewidoczne jest spowolnienie, jeśli chodzi o dynamikę spożycia indywidualnego. Oznacza to, że niższa dynamika PKB nie przekłada się na pogorszenie wpływów podatkowych. Tym samym deficyt (sektora finansów publicznych - PAP) na poziomie 3 proc. PKB nie jest zagrożony w przyszłym roku" - zaznaczył Skiba. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / MF może obniżyć prognozę wzrostu PKB