MF: Podatnicy przekazali ponad 32 mln zł na organizacje pożytku publicznego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 25-05-2005, 15:07

Płatnicy podatku od osób fizycznych przekazali w tym roku na organizacje pożytku publicznego 32 mln 204 tys. zł - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów. Jest to trzykrotnie więcej niż w roku 2004.

Płatnicy podatku od osób fizycznych przekazali w tym roku na organizacje pożytku publicznego 32 mln 204 tys. zł - wynika ze wstępnych danych Ministerstwa Finansów. Jest to trzykrotnie więcej niż w roku 2004.

Nie wiadomo jeszcze, ile osób dokonało odpisu. "Te 32 mln to nie jest optymalna kwota, którą chcielibyśmy zbierać" - powiedział PAP Marcin Dadel ze Stowarzyszenia "Klon-Jawor". Stowarzyszenie to prowadzi badania na temat organizacji pozarządowych.

"W roku ubiegłym najwięcej odpisów dokonywano na rzecz wielkich organizacji: Polskiej Akcji Humanitarnej, ZHP, Caritasu, w tym roku wiemy, że część pieniędzy otrzymały także organizacje lokalne" - zaznaczył Dadel.

Ocenił, że potrzebna jest większa kampania informacyjna na rzecz odpisu 1 proc. podatku na organizacje pozarządowe. 

Możliwość przekazania 1 proc. podatku przewiduje ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie z kwietnia 2003 roku. Odpisu można dokonać jedynie na rzecz organizacji wpisanych do Krajowego Rejestru Sądowego, który znajduje się na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości (www.ms.gov.pl). Jest tam obecnie 3435 organizacji.

O statut organizacji pożytku publicznego mogą ubiegać się te organizacje pozarządowe, które m.in. prowadzą działalność na rzecz ogółu społeczności albo grupy w trudnej sytuacji życiowej, i na tę działalność przeznaczają cały swój dochód; nie prowadzą działalności gospodarczej oraz figurują w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Mają one obowiązek upubliczniania corocznego sprawozdania z prowadzonej działalności i przekazywania tego sprawozdania ministrowi polityki społecznej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane