MF: w 2005 r. służby celne zatrzymały 3,7 mln sztuk towarów podrobionych

Polska Agencja Prasowa SA
26-01-2006, 17:00

Służby celne w 2005 r. nie dopuściły do obrotu 3,7 mln sztuk towarów podrobionych i pirackich, w tym 335 tys. nielegalnych płyt CD, DVD i CD-R - poinformowało Ministerstwo Finansów. W czwartek obchodzony jest Światowy Dzień Celnictwa.

Służby celne w 2005 r. nie dopuściły do obrotu 3,7 mln sztuk towarów podrobionych i pirackich, w tym 335 tys. nielegalnych płyt CD, DVD i CD-R - poinformowało Ministerstwo Finansów. W czwartek obchodzony jest Światowy Dzień Celnictwa.

    W czwartek w ministerstwie wręczono "Złote Szlabany" - nagrody dla celników za walkę z piractwem fonograficznym i informatycznym. Nagrodzono trzy Izby Celne - w Krakowie, Warszawie i Białej Podlaskiej, które w ub.r. zatrzymały największą liczbę pirackich płyt.

    Wicepremier i minister finansów Zyta Gilowska podziękowała celnikom za ich pracę, która - jak powiedziała - jest trudna i odpowiedzialna, bywa także niebezpieczna.

    W uroczystości uczestniczył także szef służby celnej, wiceminister finansów Marian Banaś. Jak powiedział, w ub.r.działania celników dotyczące legalności obrotu wyrobami akcyzowymi uchroniły Skarb Państwa przed wielomilionowymi stratami. Tylko w wyniku kontroli firm obracających paliwem do budżetu wpłynęło dodatkowe 146 mln zł.

    W 2005 r. celnicy wykryli też próbę przemytu m.in. 410 mln sztuk papierosów (o 8 mln sztuk więcej niż w 2004 r.), 177 tys. litrów alkoholu (o 51 tys. więcej) i 412 kg narkotyków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MF: w 2005 r. służby celne zatrzymały 3,7 mln sztuk towarów podrobionych