MF: zastrzeżenia NIK nie miały wpływu na ocenę służb celnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-03-2006, 21:58

Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości w sprawie przygotowania w latach 2002-2005 służb celnych z północno-wschodniej i wschodniej granicy państwowej do wykonywania zadań związanych z akcesją Polski do UE, nie miały wpływu na ogólną ocenę działalności służby celnej w tym zakresie - poinformował w piątkowym komunikacie szef Służby Celnej w Ministerstwie Finansów Marian Banaś.

Stwierdzone przez NIK nieprawidłowości w sprawie przygotowania w latach 2002-2005 służb celnych z północno-wschodniej i wschodniej granicy państwowej do wykonywania zadań związanych z akcesją Polski do UE, nie miały wpływu na ogólną ocenę działalności służby celnej w tym zakresie - poinformował w piątkowym komunikacie szef Służby Celnej w Ministerstwie Finansów Marian Banaś.

    NIK w czwartek pozytywnie ocenił przygotowanie służb celnych w latach 2002-2005, jednocześnie stwierdzając szereg niedociągnięć.

    NIK negatywnie oceniła m.in. przenoszenie funkcjonariuszy celnych z granicy zachodniej oraz południowej do jednostek funkcjonujących na granicy wschodniej. "Proces alokacji kadr przebiegał w sposób nie do końca przemyślany i konsekwentny. Minister finansów nie zabezpieczył środków na zagospodarowanie kadr służby celnej" stwierdziła Izba w raporcie z kontroli.

    Odnosząc się do zastrzeżeń dotyczących realizacji polityki kadrowej, Ministerstwo Finansów zwróciło uwagę, że do dnia wejścia Polski do UE, Służba Celna zobowiązana była też do wykonywania zadań na granicy zachodniej i południowej i obsługi zwiększonego w tym czasie obrotu towarowego z zagranicą. Resort wyjaśnił, że "w celu zapewnienia pełnej i sprawnej obsługi na granicy zachodniej i południowej do momentu wejścia Polski do UE, proces alokacji kadr rozłożono w czasie na etapy do końca 2005 r."

    Ministerstwo podkreśliło w komunikacie, że na ok. 1.200 decyzji w sprawie przeniesienia funkcjonariuszy celnych do jednostek na granicy wschodniej, zostało złożonych 95 skarg (ok. 8 proc. ogółu decyzji) do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Na 63 skargi, rozpatrzone przez sąd, 59 zostało oddalonych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane