MFW: Arabia Saudyjska potrzebuje ropy po 70 USD aby „wyjść na swoje”

opublikowano: 31-10-2017, 10:13
aktualizacja: 31-10-2017, 10:17

Arabia Saudyjska potrzebuje ropy po 70 USD za baryłkę w przyszłym roku aby zrównoważyć budżet, oszacował Międzynarodowy Fundusz Walutowy w raporcie poświęconym Bliskiemu Wschodowi i Azji Środkowej.

MFW zwraca uwagę, że w 2016 Arabia Saudyjska potrzebowała do zrównoważenia wydatków i wpływów budżetowych ropy po 96,60 USD. Spadek kursu ropy potrzebnego do zrównoważenia budżetu jest największy spośród ośmiu producentów z Zatoki Perskiej.

Zobacz więcej

Ropa naftowa

Bloomberg

Zrównoważenie budżetu Arabii Saudyjskiej nie uda się jednak bez dalszej redukcji wydatków i znalezienie dochodów z innych źródeł, bo MFW prognozuje, że w średnim terminie ropa będzie notowana po 50-60 USD. 

- Rzeczywistość niskich cen ropy czyni bardziej pilnym dla eksporterów ropy odejście od koncentracji na redystrybucji wpływów z ropy przez publiczne wydatki i subsydiowanie energii – głosi raport MFW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / MFW: Arabia Saudyjska potrzebuje ropy po 70 USD aby „wyjść na swoje”