MFW dobrze ocenia gospodarki krajów kandydackich

STOMIL-OLSZTYN Spółka Akcyjna
opublikowano: 18-04-2002, 18:14

WASZYNGTON (Reuters) - Ożywienie gospodarcze w Europie Zachodniej zapewne wspomoże wzrost w krajach kandydujących do członkostwa w Unii Europejskiej, jednak u wielu z nich główny problemem jest rosnący deficyt obrotów bieżących, podał w czwartek Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW).

"Większość krajów kandydujących do UE z Europy Wschodniej i Centralnej utrzymuje wysoki deficyt obrotów bieżących, co może okazać się szczególnie niebezpieczne, jeżeli nastroje inwestorów pogorszą się" - napisał w półrocznym raporcie MFW.

Fundusz uważa, że Polska stanowi wyjątek wśród pozytywnych prognoz dla Europy Wschodniej i Środkowej i wezwał bank centralny do obniżki stóp, co pozwoli pobudzić gospodarkę.

"Istnieje miejsce na dalsze złagodzenie polityki monetarnej, jeżeli warunki ekonomiczne będą nadal słabe" - uważa MFW.

Fundusz ocenia, że w tym roku gospodarka Polski wzrośnie o 1,4 procent i będzie rozwijać się w najwolniejszym tempie w całym regionie.

W raporcie MFW prognozuje również, że wzrost gospodarczy Czech, Węgier i Słowacji przyspieszy jeszcze w tym roku.

Zdaniem Funduszu Produkt Krajowy Brutto (PKB) Czech wzrośnie w 2002 roku o 3,3 procent, na Węgrzech o 3,5 procent, a na Słowacji o 3,7 procent. W tym kontekście MFW wezwał również te kraje do ograniczenia wydatków budżetowych.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: STOMIL-OLSZTYN Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / MFW dobrze ocenia gospodarki krajów kandydackich