MFW: globalny dług sięgnął 152 bln USD i nadal rośnie

opublikowano: 05-10-2016, 17:03

Osiem lat po kryzysie finansowym świat jest zadłużony na bezprecedensową skalę. To martwi Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Dług sektora niefinansowego globalnej gospodarki wzrósł ponad dwukrotnie w ujęciu nominalnym od początku stulecia i sięgnął w ubiegłym roku 152 bln USD, poinformował Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Kwota uwzględnia zadłużenie państw, firm niefinansowych i gospodarstw domowych.

MFW centrala
Bloomberg

Zadłużenie sięga 225 proc. globalnego PKB. Około dwie trzecie zadłużenia przypada na sektor prywatny. Reszta to dług publiczny. W 2015 roku wzrósł do 85 proc. globalnego PKB z mniej niż 70 proc. wcześniej.

Niskie tempo globalnego wzrostu gospodarczego oznacza trudność w spłacie zadłużenia. MFW alarmuje, że grozi to „niebezpiecznym błędnym kołem, w którym niskie tempo wzrostu ogranicza delewarowanie, a ciężar zadłużenia hamuje wyższe tempo wzrostu”.

- Nadmierne zadłużenie prywatne jest dużą przeszkodą globalnego ożywienia i grozi stabilności finansowej – powiedział Vitor Gaspar z MFW. - Historia uczy nas, że jest bardzo bagatelizować ryzyko związane z prywatnym zadłużeniem w okresie wzrostu – dodał.

MFW zwraca uwagę, że duża część zadłużenia pochodzi jeszcze z okresu przed kryzysem 2008 roku, kiedy był boom zaciągania długów przez sektor prywatny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane