Międzynarodowy Fundusz Walutowy z nieco większym optymizmem patrzy w przyszłość. Wprowadzenie do użytku szczepionek przeciw Covid-19 to jeden z czynników jakie stanowiły podstawę do skorygowania prognoz gospodarczych na 2021 r., donosi Reuters.
Organizacja uważa także, że uderzenie w globalną gospodarkę ze strony pandemii koronawirusa było w zeszłym roku nieco niższe niż wcześniej oczekiwano. Fundusz prognozuje obecnie, że globalny PKB skurczył się w 2020 r. o 3,5 proc. To o 0,9 punktu proc. mniej niż zakładała projekcja z października ubiegłego roku.
Tymczasem w 2021 r. światowa gospodarka ma odnotować 5,5 proc. dynamikę wzrostu, co oznacza poprawę październikowej projekcji o 0,3 punktu procentowego.
MFW podkreślił, że wyliczenia oprócz wspomnianych szczepień oparte zostały również o zakładane nowe programy stymulacyjne w USA, Japonii i kilku innych dużych gospodarkach.
Według uaktualnionych projekcji MFW, amerykańska gospodarka, największa na świecie, może w tym roku rozwijać się w tempie 5,1 proc. To aż o 2 pp więcej niż zakładano na początku czwartego kwartału minionego roku. Prognoza zawiera pakiet pomocowy o wartości 900 mld USD jaki został przyjęty w grudniu. Można oczekiwać, że projekcja zostanie jeszcze podniesiona jeśli Kongres przyjmie dodatkowo zapowiedziany przez nowego prezydenta pakiet o wartości 1,9 bln USD.
Z kolei chiński smok ma w tym roku odnotować 8,1 proc. wzrost, który w 2022 r. ma wyhamować dynamikę do 5,6 proc. W tym przypadku MFW nieco ograniczył swoje oczekiwania, gdyż wcześniejsze założenia kształtowały się na poziomie 8,2 i 5,8 proc.
Fundusz ostrzegł jednak, że światowa gospodarka nadal boryka się z „wyjątkową niepewnością”, a nowe fale infekcji i wariantów Covid-19 stwarzają ryzyko, zaś globalna aktywność pozostanie znacznie poniżej prognoz sprzed pandemii.
MFW podkreśla, że prawie 90 mln ludzi prawdopodobnie spadnie poniżej progu skrajnego ubóstwa w latach 2020-2021, a pandemia zniweczy postępy poczynione w ograniczaniu ubóstwa w ciągu ostatnich dwóch dekad.