MFW podwyższa prognozy wzrostu

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 26-01-2021, 15:16

Międzynarodowy Fundusz Walutowy z nieco większym optymizmem patrzy w przyszłość. Wprowadzenie do użytku szczepionek przeciw Covid-19 to jeden z czynników jakie stanowiły podstawę do skorygowania prognoz gospodarczych na 2021 r., donosi Reuters.

Kristalina Georgiewa, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW)
Kristalina Georgiewa, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW)
fot. Bloomberg

Organizacja uważa także, że uderzenie w globalną gospodarkę ze strony pandemii koronawirusa było w zeszłym roku nieco niższe niż wcześniej oczekiwano. Fundusz prognozuje obecnie, że globalny PKB skurczył się w 2020 r. o 3,5 proc. To o 0,9 punktu proc. mniej niż zakładała projekcja z października ubiegłego roku.

Tymczasem w 2021 r. światowa gospodarka ma odnotować 5,5 proc. dynamikę wzrostu, co oznacza poprawę październikowej projekcji o 0,3 punktu procentowego.

MFW podkreślił, że wyliczenia oprócz wspomnianych szczepień oparte zostały również o zakładane nowe programy stymulacyjne w USA, Japonii i kilku innych dużych gospodarkach.

Według uaktualnionych projekcji MFW, amerykańska gospodarka, największa na świecie, może w tym roku rozwijać się w tempie 5,1 proc. To aż o 2 pp więcej niż zakładano na początku czwartego kwartału minionego roku. Prognoza zawiera pakiet pomocowy o wartości 900 mld USD jaki został przyjęty w grudniu. Można oczekiwać, że projekcja zostanie jeszcze podniesiona jeśli Kongres przyjmie dodatkowo zapowiedziany przez nowego prezydenta pakiet o wartości 1,9 bln USD.

Z kolei chiński smok ma w tym roku odnotować 8,1 proc. wzrost, który w 2022 r. ma wyhamować dynamikę do 5,6 proc. W tym przypadku MFW nieco ograniczył swoje oczekiwania, gdyż wcześniejsze założenia kształtowały się na poziomie 8,2 i 5,8 proc.

Fundusz ostrzegł jednak, że światowa gospodarka nadal boryka się z „wyjątkową niepewnością”, a nowe fale infekcji i wariantów Covid-19 stwarzają ryzyko, zaś globalna aktywność pozostanie znacznie poniżej prognoz sprzed pandemii.

MFW podkreśla, że prawie 90 mln ludzi prawdopodobnie spadnie poniżej progu skrajnego ubóstwa w latach 2020-2021, a pandemia zniweczy postępy poczynione w ograniczaniu ubóstwa w ciągu ostatnich dwóch dekad.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane