MFW: Szwajcaria ma przestrzeń do dalszego luzowania polityki

opublikowano: 01-04-2019, 14:16

Szwajcarskie banki skarżą się na rekordowo niską stopę procentową banku centralnego, ale Rachel van Elkan, szefowa misji MFW w Szwajcarii uważa, że powstrzymuje ona większą aprecjację franka.

Choć bank centralny Szwajcarii utrzymuje jedną z najniższych stóp procentowych na świecie, to w ubiegłym tygodniu frank był najmocniejszy od 20 miesięcy w związku ze wzrostem awersji do ryzyka na świecie. Oprócz stóp, SNB od dłuższego czasu stara się zapobiegać umacnianiu franka deklarując gotowość do interwencji.

- Jest przestrzeń na obu frontach gdyby dalsze luzowanie było potrzebne – powiedziała van Elkan po konsultacjach w poniedziałek w Bernie.

Podkreśliła, że nie ma określonej granicy zwiększenia bilansu SNB spowodowanego przez interwencje na rynku walutowym. Z drugiej strony zwróciła uwagę, że nie wiadomo nigdy jak mocno poniżej zera można obniżyć stopy.

Pomimo krytyki szwajcarskich banków dotyczącej utrzymywania ujemnej stopy depozytowej przez bank centralny, van Elkan zauważyła, że bardzo niskie stopy procentowe w rzeczywistości zmniejszają atrakcyjność franka i stałą presję na jego umocnienie.

Martin Schlegel z władz banku centralnego potwierdził, że SNB ma przestrzeń do dalszego luzowania polityki monetarnej.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał jednocześnie Szwajcarię do zwiększenia wydatków fiskalnych. 

- Polityka monetarna jest mocno eksploatowana. Obecne stosowanie polityk monetarnej i fiskalnej powinno zostać zrównoważone – powiedziała van Elkan.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane