Midas poległ na obligacjach

Chciwość zgubiła Portfel PB, w którym akcje Midasa są największą pozycją. Mimo wyznaczenia zasięgu zwyżek notowań na 90 gr. nie sprzedaliśmy papierów w korzystnym momencie.

Aż o 9 proc. na czwartkowej sesji przeceniono papiery Midasa. Hurtowy dostawca usług dostępu do internetu poinformował o emisji 8 – letnich obligacji zerokuponowych. Tym, co zaskoczyło rynek, była jednak ich bardzo wysoka stopa dyskontowa, sięgająca 14 proc. Tak wysoki koszt finansowania to zdaniem Piotra Owdzieja, analityka KBC Securities, w największej mierze efekt postrzegania biznesu spółki jako ryzykownego.

- Inwestorzy finansowi zaznaczali, że chętnie obejmowaliby papiery, gdyby nie to, że spółka nie ma ratingu na dług – dodaje Piotr Owdziej.

Tym samym niemal do zera spadły zyski, jakie Portfel PB odniósł na dokupieniu tych papierów ledwie trzy tygodnie temu. Równie ważnym argumentem jak fundamentalne niedowartościowanie spółki była dla nas wówczas sytuacja techniczna wykresu.

- […]trwające od połowy 2012 r. wzrosty opisuje formacja kanału zwyżkującego. W najbliższych dniach spodziewamy się dojścia kursu do jej górnego ograniczenia, a to oznacza pokonanie pułapu 90 gr. – pisaliśmy wtedy w redakcyjnym komentarzu do przetasowań w portfelu.

Średnioterminowy kanał zwyżkujący na wykresie akcji Midasa.

Kiedy jednak notowania dotarły do wyznaczonego przez analizę techniczną pułapu, nie sprzedaliśmy akcji. Tym samym popełniliśmy błąd, który każdy inwestor zna ze swojego doświadczenia: chciwość. Mimo to wciąż jest szansa, że okazja, która wymknęła się z rąk, powróci. Notowania nadal przebywają wewnątrz wspomnianego kanału, a to oznacza, że po korekcie - być może nawet kilkutygodniowej - powinny wznowić marsz na północ. W sferze fundamentów optymizmem napawa tymczasem możliwość zrolowania długu na lepszych warunkach, którą spółka zagwarantowała sobie przy emisji.

- W miarę, jak Midas będzie realizował swój biznes plan, a kolejne czynniki ryzyka będą odpadać, spółka powinna mieć możliwość refinansowania po niższym koszcie – zapowiada Piotr Owdziej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Midas poległ na obligacjach