Czytasz dzięki

Miedź ominął najlepszy start surowców od 2008 r.

opublikowano: 23-06-2016, 12:14

Miedź nie drożeje w tym roku tak wyraźnie jak większość innych surowców z Bloomberg Commodity Index.

- Jeśli popatrzeć gdzie zaszły ruda żelaza, węgiel koksujący i ropa w tym roku widać, że miedź została w tyle – mówi Tyler Broda, analityk RBC Capital Markets w Londynie. - Nie ma wątpliwości, że obecnie miedź jest relatywnie słabsza jeśli chodzi o perspektywy. Zdecydowanie mamy bardziej neutralną ocenę krótkoterminowej perspektywy miedzi niż wcześniej – dodał.

Największy wpływ na ocenę perspektyw miedzi ma sytuacja w Chinach. Liberum Capital Ltd. spodziewa się tam spadku cen nieruchomości mieszkaniowych w drugim półroczu po wyraźnym spowolnieniu sprzedaży spowodowanym słabnącym wpływem wcześniejszych działań stymulacyjnych.

- W miarę spadku cen domów spadną także inwestycje – tłumaczy Ben Davis, analityk Liberum, według którego rynek nieruchomości i związany z nim biznes są największym motorem napędowym rynku miedzi.

Spadek popytu i cen miedzi szkodzi jej największym producentom. Koncerny górnicze Antofagasta i Kaz Minerals są najgorzej w tym kwartale notowanymi komponentami  indeksu FTSE 350 Mining.

Notowania surowców od początku roku
Wyświetl galerię [1/2]

Notowania surowców od początku roku

Największym problemem są zapasy miedzi w magazynach w Chinach i na całym świecie. Zapasy w składach LME, giełdy metali w Londynie, wzrosły o 25 proc. w czerwcu, a Chiny zgromadziły już w ubiegłym roku zaspokajający ich potrzeby zapas częściowo przetworzonej miedzi, twierdzi Morgan Stanley. Analitycy banku przekonują, że sytuacja na rynku jest trudna, bo główni konsumenci, spółki z sektorów infrastruktury i nieruchomości, korzystają wciąż z ubiegłorocznych zapasów.

- Wydaje się, że miedź ominął rajd na rynku surowców – powiedział Tom Price, analityk Morgan Stanley w Londynie. - Dlatego cena została w tyle – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Blooomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy