Mieszkania dla średniozamożnych za pół miliarda złotych

AR
opublikowano: 09-03-2016, 11:49

Do Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK) wpłynęły wnioski o preferencyjne kredyty warte 374 mln zł. Sfinansują budowę prawie 3 tys. tanich mieszkań na wynajem w ramach nowego rządowego programu społecznego budownictwa czynszowego - informuje bank.

Nabór w ramach pierwszej edycji nowego programu społecznego budownictwa czynszowego (SBC) zakończył się 29 lutego. Jest on skierowany do podmiotów realizujących politykę mieszkaniową gmin - towarzystw budownictwa społecznego, spółek gminnych oraz spółdzielni mieszkaniowych. Program ma prowadzić do budowy mieszkań na wynajem dla osób średniozamożnych, których nie stać na skorzystanie z innych rządowych programów wsparcia, takich jak MdM, ale jednocześnie niekwalifikujących się na przyznanie lokum w zasobach komunalnych.

W pierwszej edycji programu wnioski o tani kredyt  w BGK złożyło 45 inwestorów  na łączną kwotę aż 374 mln zł. Ma to pozwolić na budowę 2 996 mieszkań w ramach inwestycji o łącznej wartości 591 mln zł.

Nowy program wymaga od inwestorów zawarcia umowy z gminą i uzyskania prawomocnego pozwolenia na budowę przed złożeniem wniosku oraz przeznaczenia co najmniej 50% finansowanych mieszkań dla osób wychowujących dzieci.

Liczba wniosków oraz łączna kwota wnioskowanego finansowania znacząco przekroczyły oczekiwania BGK - informują przedstawiciele banku.

- W Polsce mamy problem z budową tanich mieszkań na wynajem. Wsparcie w realizacji tego budownictwa jest zadaniem dla rządu. Cieszę się, że w pierwszej edycji SBC zgłoszono wnioski na prawie 3 tys. mieszkań. Mam nadzieję, że oferta przystępnych cenowo mieszkań na wynajem będzie się zdecydowanie zwiększać, bo potrzeby są wielokrotnie większe – podsumował pierwszą edycję naboru wniosków wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

Program zapewnia kredytobiorcom korzystne warunki finansowania: okres spłaty kredytu do 30 lat oraz oprocentowanie preferencyjne na poziomie stopy WIBOR 3M bez marży. W ciągu najbliższej dekady ma umożliwić powstanie co najmniej 30 tys. mieszkań na wynajem o limitowanej stawce czynszu, przeznaczonych dla osób o umiarkowanych dochodach. BGK na ten cel zapewni inwestorom 4,5 mld zł finansowania preferencyjnego w 10 rocznych edycjach.

Pierwsze mieszkania z nowego programu społecznego budownictwa czynszowego mogą zostać ukończone już w 2017 r.© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane