Mieszkania podrożeją o 7-14 proc.

opublikowano: 22-05-2018, 22:00

Dobra passa na rynku mieszkaniowym w Polsce może potrwać dłużej, niż pierwotnie zakładano — uważają analitycy Haitong Banku.

W ciągu dwóch lat ceny mieszkań w Polsce pójdą w górę średnio o 7-14 proc., prognozują analitycy brokera, którzy uważają, że będzie to konsekwencją tego, że podaż nowych lokali w tym roku nie będzie rosła, a w 2019 r. spadnie — i to bardziej niż do tej pory przewidywali. Powód to przedłużające się procedury administracyjne i narastające problemy z dostępnością siły roboczej w budownictwie. Ponadto część deweloperów może mieć problem z dostępnością działek budowlanych. Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku, uważa, że potencjalne wprowadzenie specjalnej ustawy budownictwa mieszkaniowego, która ułatwiałaby proces budowlany i zawierała przepisy dotyczące odrolnienia działek zlokalizowanych w dużych miastach i sąsiednich gminach, w perspektywie średnio- i długoterminowej może przynieść pod tym względem pewną ulgę.

Dynamika bez zmian

W pierwszym kwartale wolumen przedsprzedaży mieszkań przez deweloperów z GPW wyniósł 7,5 tys., czyli o 8 proc. więcej r/r. Cezary Bernatek, analityk Haitong Banku, zakładał do tej pory, że dynamika w całym roku będzie ujemna i wyniesie minus 10 proc. Zmienił jednak prognozy (oczekuje braku zmian r/r lub co najwyżej niewielkiego spadku) ze względu na dużo mniej prawdopodobną podwyżkę stóp procentowych w Polsce w tym roku i silniejszy od oczekiwań wzrost płac.

— Potencjalny lekki spadek w przedsprzedaży może wynikać z historycznie wysokiej bazy i znacząco niższej niż w ubiegłym roku puli funduszy dostępnych w ramach programu Mieszkanie dla Młodych (MdM) oraz spodziewanych problemów niektórych deweloperów z efektywnym uzupełnianiem swoich ofert, m.in. w związku z uwidaczniającymi się problemami administracyjnymi oraz z dostępnością generalnych wykonawców — podkreśla Cezary Bernatek.

Jego zdaniem, uprzywilejowaną pozycję na rynku mogą mieć największe podmioty w sektorze, które także w tym roku — według przewidywań analityków — mogą notować wzrost przedsprzedaży.

— Nasze założenia wynikają przede wszystkim z szerokich i dobrze zdywersyfikowanych ofert oraz ambitnych planów inwestycyjnych czołówki branży. Wpływają na nie także stosunkowo duże zasoby działek, stabilne bilanse oraz lepszy dostęp do zewnętrznego finansowania i podwykonawców. Na znaczeniu zyskuje również większe doświadczenie tego typu podmiotów w radzeniu sobie z problemami administracyjnymi. Potencjalne zniesienie otwartych rachunków powierniczych lub wdrożenie wymogów gwarancyjnych, analizowane obecnie przez UOKiK, może dodatkowo pogłębić ten efekt — dodaje Cezary Bernatek.

Koszty w górę

Analityk spodziewa się jednocześnie wzrostu kosztów budowlanych w sektorze mieszkaniowym średnio do 10-15 proc., wobec wcześniej zakładanych 3-5 proc. To konsekwencja niesłabnącej presji płacowej i dopiero oczekiwanego szczytu inwestycji infrastrukturalnych w kraju. W 2019 r. koszty mają wzrosnąć o 4-6 proc. Według analityka, pewnego spowolnienia w tym obszarze można się spodziewać dopiero w 2020 r. Jednak po podwyżce prognoz dotyczących cen mieszkań Cezary Bernatek przewiduje, że marże na porównywalnych projektach mieszkaniowych nie spadną znacząco w kolejnych latach. Jego zdaniem, wiodący deweloperzy mieszkaniowi notowani na GPW będą nadal powiększać swój udział w rynku kosztem mniejszych konkurentów. Faworytem Haitong Banku jest LC Corp. Analitycy zalecają również kupno akcji Dom Development, mają natomiast neutralne nastawienie do Atala i Ronsona. © Ⓟ

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane