Miliony złotych dofinansowania dla Polenergii na badania nad Zielonym Wodorem

  • Jakub Sławiński
opublikowano: 23-09-2022, 16:52
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przekaże nawet 95 mln dofinansowania na projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest wykorzystanie zielonego wodoru do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego. Badaniami zajmie się konsorcjum Elektrociepłowni Nowa Sarzyna, Politechniki Wrocławskiej i Polenergii.

Zespół na czele którego znalazła się Polenergia znalazł się wśród sześciu, które otrzymają dofinansowania na realizację innowacyjnych projektów energetycznych. Celem projektu współtworzonego z PWr i elektrociepłownią Nowa Szarzyna jest wykorzystanie zielonego wodoru, wyprodukowanego w procesie elektrolizy wody zasilanej energią odnawialną, do produkcji odnawialnego paliwa lotniczego – czytamy w nadesłanym komunikacie.

Wyprodukowane w takiej technologii paliwo pozwoliłoby na obniżenie ilości emisji szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych emitowanych przez przemysł lotniczy, bez konieczności przebudowy dotychczasowej infrastruktury czy budowy nowych samolotów.

Projekt „H2 HUB Nowa Sarzyna: Magazynowanie Zielonego Wodoru” realizowany będzie w trzech etapach. Po realizacji każdego z etapów, konsorcjum oraz NCBiR oceni rezultaty projektu i podejmie decyzję o przejściu do kolejnego – informuje Polenergia. Pierwszy z nich będzie polegał na stworzeniu rozbudowanego studium funkcjonalności.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane