Millennium DM: Polskie akcje są tanie i takimi pozostaną

opublikowano: 29-01-2016, 11:37

Analitycy Millennum DM opublikowali strategię inwestycyjną na 2016 r. Wskazali swoich faworytów w kilku branżach.

"Akcje na polskim rynku, pomimo że są jednymi z tańszych w regionie, prawdopodobnie takimi pozostaną. Ubiegły rok nie przyniósł rozwiązania problemów politycznych czy ekonomicznych, które wówczas martwiły inwestorów, natomiast zostały one przesłonięte nowymi zagrożeniami" - napisano w raporcie.

Eksperci Millennium DM nie spodziewają się w 2016 r. spektakularnych wyników indeksów giełdowych, jednak - jak podkreślają - może do być dobry czas na okazyjne akumulowanie przecenionych walorów.

"Trudno obecnie wskazać klasę aktywów stanowiących bezpieczniejszą przystań niż dobrze wyselekcjonowane akcje, którym powinny pomagać niskie stopy procentowe i jeszcze tańsze niż przed rokiem surowce" - dodano.

W branży finansowej polecane spółki to Alior Bank i Idea Bank, a więc mniejsze instytucje, które nie są narażone na koszty ustawy frankowej i mogącej stosunkowo szybko przerzucić podatek na klientów. 

"Zalecamy także inwestycję w spółki dywidendowe, czyli PZU i Bank Handlowe, które są mniej narażone na ostatnie i potencjalne zmiany regulacyjne" - dodano.

W branży handlowej analitycy utrzymują neutralne nastawienie do największych graczy - CCC i LPP, ze względu na to, że ten rok może być dla nich jeszcze bardziej wyboisty niż 2015. Ponadto akcje obu były notowane na zbyt wysokich wskaźnikach - podkreślają specjaliści Millennium DM. Lepiej oceniają oni potencjał inwestycyjny Vistuli, której w mniejszym stopniu zagraża sprzedaż internetowa, a dodatkowo firma daje lepszą ekspozycję na bogacące się społeczeństwo. Eksperci polecają też akcje dystrybutorów IT, ponieważ uważają, że najsilniejsza fala negatywnego sentymentu do tego sektora już minęła. 

"Szczególnie podoba nam się AB, notowane z dyskontem do rywali, a w ostatnich kwartałach wyniki spółki były odporne na wstrząsy okołorynkowe" - napisali analitycy w strategii inwestycyjnej.

W sektorze spożywczym Millennium DM nie oczekuje spektakularnych niespodzianek. Co prawda wyniki Otmuchowa i Dudy poprawią się po słabym roku, jednak zwyżki nie będą na tyle duże, by akcje tych firm stanowiły ciekawy temat inwestycyjny - uważają analitycy. Polecają oni natomiast walory spółki Tarczyński, bo choć rezultaty producenta wędlin będą słabsze przez silniejszą konkurencję i presję ze strony odbiorców, to jednak akcje są notowane ze wskaźnikiem cena/zysk poniżej 10, co - w opinii Millennium DM - świadczy o tym, że rynek wycenia pesymistycznie dużo większy spadek zysków niż to będzie w rzeczywistości.

Millennium utrzymuje ponadto pozytywne nastawienie do Ambry, ze względu na perspektywę wysokiej dywidendy.

Wśród deweloperów faworyci to Robyg i Echo Investment. Akcje tego ostatniego są w opinii specjalistów lepszą inwestycją niż GTC ze względu na wyższa dywidendę i dyskonto do wartości księgowej. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane