Czytasz dzięki

Miller: tylko Gazprom może natychmiast zwiększyć dostawy gazu

opublikowano: 02-03-2018, 12:35
aktualizacja: 02-03-2018, 12:38

Wielki mróz, który opanował dużą część Europy, spowodował wzrost popytu na gaz i pozwolił Gazpromowi kolejny raz głosić, że jako jedyny jest w stanie zaradzić w sytuacji nagłego wzrostu zapotrzebowania na paliwo.

- Ten wielki mróz po raz kolejny pokazał, że tylko Gazprom jest w stanie zwiększyć maksymalnie dostawy gazu do klientów w Europie w błyskawicznym tempie  - powiedział premier rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller. – Nie ma innego dostawcy, który mógłby podołać temu zadaniu – dodał.

Zobacz więcej

Aleksiej Miller, fot. Bloomberg

W lutym Gazprom dostarczył rekordową ilość gazu do Europy, która wciąż jest jego głównym rynkiem. Popyt w Europie rósł nie tylko z powodu niskich temperatur, ale również w związku malejącym wydobyciem na kontynencie, a także problemami z infrastrukturą.

W dniach 18-28 lutego Gazprom zwiększył dzienny eksport do Europy o ponad 16 proc. i wynosił on 99,2 mln metrów sześciennych dziennie. W całym lutym rosyjski koncern zwiększył dostawy o 7,9 proc. w ujęciu rocznym do 14,8 mld metrów sześciennych, ujawnił Miller. Prezes Gazpromu przypomniał, że spółka chce zbudować dwie nowe nitki przesyłu gazu do Europy: Nord Stream 2 po dnie Bałtyku i Turkish Stream po dnie Morza Czarnego, dzięki którym zwiększy się bezpieczeństwo dostaw w Europie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane