Millward Brown dla KRD: ponad 50% Polaków w wieku 18-35 mieszka z rodzicami

ISBnews
opublikowano: 15-09-2014, 15:23

Ponad połowa Polaków od 18 do 35 roku życia nie opuściła domów rodzinnych, podała Skanska, powołując się na raport "Finansowy portret młodych", zrealizowany przez instytut badawczy Millward Brown na zlecenie Krajowego Rejestru Długów (KRD). Wynika z niego, że 73% Polaków od 18. do 25. roku życia mieszka z rodzicami, w grupie osób pomiędzy 26. a 30. rokiem życia jest to 42%, a między 31. a 35. to 30%.

"Dla porównania w Niemczech ten odsetek wynosi nieco ponad 17%, a w Danii - zaledwie 1,8%. Z czego wynika przywiązanie młodych Polaków do rodzinnego gniazda? Powodem są przede wszystkim kwestie ekonomiczne, ale nie bez znaczenia jest też lęk o przyszłość i ogólny brak zaufania - do sytuacji gospodarczej i na rynku pracy w kraju, do banków czy deweloperów" - czytamy w komunikacie.

Z opublikowanych w sierpniu danych Biura Informacji Kredytowej wynika również, że tylko 7% osób pomiędzy 18. a 31. rokiem życia posiada kredyt mieszkaniowy. "Finansowy portret młodych" wskazuje, że większość przedstawicieli pokolenia Y w Polsce ma większe potrzeby życiowe niż dochody, które wynoszą średnio 2.699 zł. Jest to kwota niższa od minimalnych progów dochodu netto, wymaganych przez banki na terenie kraju do udzielenia kredytu mieszkaniowego. Ze względu na to oraz fakt, że tylko niewielka grupa osób może liczyć na mieszkanie zakupione przez rodziców czy dziadków, liczba młodszych Polaków idących "na swoje" jest mała, podkreślono również.

Zjawisko wynajmu mieszkania również nie jest masowe.

"Z danych Eurostatu wynika, że tylko 4% Polaków decyduje się na wynajem. Te same dane wskazują, że 71% obywateli Unii Europejskiej mieszka w mieszkaniu, które jest ich własnością. W naszym kraju panuje silne przekonanie, że własne jest lepsze i bezpieczniejsze. I wielu młodych chętnie kupiłoby mieszkanie, wystarczyłoby nieco więcej pieniędzy w portfelu i wzrost poczucia stabilizacji" - skomentował socjolog i specjalista ds. komunikacji Przemysław Kuć, cytowany w komunikacie.

Z kolei dyrektor marketingu i komunikacji w Skanska Residential Development Poland Jakub Zagórski uważa, że obecnie bardzo zyskuje na znaczeniu bezpieczeństwo, jakie mogą zapewnić instytucje finansowe i deweloperzy przy transakcji kupna i w procesie kredytowania mieszkania.

"Kupcami mieszkań w budowanym przez nas Parku Ostrobramska na warszawskiej Pradze-Południe są w większości ludzie młodzi. Coraz częściej i bardziej świadomie zwracają uwagę na proces finansowania oraz kwestie związane z zabezpieczeniem inwestycji. Wielu z nich zdecydowało się na wybór firmy Skanska, ze względu na stabilność finansową, która daje duże poczucie bezpieczeństwa. Nasze inwestycje realizujemy nie z kredytu, tylko z własnych środków. Dodatkowo, korzystamy z zamkniętego rachunku powierniczego, czyli wpłacane przez nabywcę pieniądze trafiają do firmy dopiero po odbiorze mieszkania" - powiedział Zagórski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ISBnews

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu