Mimo kolejnych obostrzeń, ceny domów w Chinach znów wzrosły

opublikowano: 17-09-2018, 10:16

Ceny domów w Chinach rosły w sierpniu 2018 r. w najszybszym tempie od prawie dwóch lat, zwiększając prawdopodobieństwo zaostrzenia polityki na rynku mieszkaniowym.

Ceny nowych domów wzrosły o 1,49 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, wynika z szacunków agencji Bloomberg na podstawie danych dla 70 miast opublikowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne. W lipcu dynamika wzrostu miała wartość 1,2 proc. Było to szóste z rzędu miesięczne przyspieszenie wzrostu cen.

Zdaniem Haibin Zhu, głównego ekonomisty Chin w JPMorgan Chase, rząd w Pekinie najprawdopodobniej będzie utrzymywał ograniczenia własności w obawie, że jakiekolwiek rozluźnienie doprowadzi do kolejnej rundy skoków cen.

Pomimo tegorocznych wzrostów cen, chińscy deweloperzy – według wskaźnika opracowanego przez Standard Chartered - są w najbardziej ponurych nastrojach od ośmiu lat. Słaby sentyment to rezultat m.in. ograniczeń finansowania, rosnących podatków od nieruchomości i ograniczenia kredytów na zakup domu.

Niektóre firmy deweloperskie oferują nawet bezpłatne luksusowe samochody i spore zniżki na szybką sprzedaż.

Z 70 analizowanych miast największy wzrost cen w sierpniu odnotowało Wuxi z wynikiem rzędu 3,4 proc. W stołecznym Pekinie, ceny pozostały bez zmian zaś  w Szanghaju wzrosły o 0,1 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu