Mimo wyższej projekcji inflacyjnej, stopy procentowe na Ukrainie nadal bez zmian

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 21-07-2022, 15:42
Obserwuj w MójPB:
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Podczas czwartkowego posiedzenia Narodowy Bank Ukrainy utrzymał stopy procentowe na dotychczasowym poziomie, choć oczekuje dalszego wzrostu presji inflacyjnej.

Igor Kralj / PIXSELL / Forum

Jak podaje Reuters, referencyjna stopa procentowa nadal wynosić będzie 25 proc. Na tym poziomie „zakotwiczona” jest już od siedmiu lat i jak wynika z oświadczenia banku centralnego, może na nim utrzymać się co najmniej do drugiego kwartału 2024 r.

Tymczasem jak wynika z prognozy NBU, inflacja w tym roku wyniesie ponad 30 proc.

Nowa projekcja obejmuje 2-3 proc. wzrost presji inflacyjnej względem poprzednich oczekiwań i jest odpowiedzią na nieoczekiwaną dewaluację hrywny, którą w czwartek przeprowadził NBU. Obniżył jej wartość aż o 25 proc. względem amerykańskiego dolara.

Oczekuje się, że dotknięta wojną ukraińska gospodarka skurczyła się w II kwartale o 40 proc. w ujęciu rocznym . W całym 2022 r. ma zmniejszyć się aż o 1/3 zanim w przyszłym roku dojdzie do odbicia. Może ono sięgnąć 5-6 proc. w latach 2023-2024.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane