Czytasz dzięki

Minister aktywów zapowie reformę

Jacek Sasin opowie we wtorek o swojej wizji reformy nadzoru właścicielskiego, którą jego koledzy nazywają „doktryną Sasina”.

W najbliższy wtorek poznamy szczegóły pomysłu, który przedstawiciele Ministerstwa Aktywów Państwowych (MAP) nazywają „doktryną Jacka Sasina”, czyli doktryną szefa tego resortu. Z naszych informacji wynika, że wicepremier Jacek Sasin powoła we wtorek specjalną komisję ds. reformy nadzoru właścicielskiego i na konferencji prasowej przedstawi plan jej prac. On sam ma być szefem komisji, zastępcą zostanie zaś Janusz Kowalski, wiceminister MAP.

Doktryna Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, ma się przełożyć
m.in. na zmianę przepisów dotyczących funkcjonowania rad nadzorczych czy prawa
holdingowego.
Zobacz więcej

PRZEPISY NA NOWO:

Doktryna Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, ma się przełożyć m.in. na zmianę przepisów dotyczących funkcjonowania rad nadzorczych czy prawa holdingowego. Fot. WM

W ramach komisji ma pracować pięć zespołów, z których każdy zajmie się wybranym zagadnieniem, np. reformą funkcjonowania rad nadzorczych, prawem holdingowym, prawem handlowym czy kwestiami związanymi z dostępem i ochroną informacji w spółkach. Docelowo prace komisji mają zaowocować zmianami w wielu dokumentach, m.in. w kodeksie spółek handlowych czy w ustawie o ofercie publicznej.

Na łamach „Gazety Polskiej” Janusz Kowalski mówił w grudniu, że MAP chce przeprowadzić zmiany legislacyjne dotyczące prawa koncernowego, „by umożliwić łatwiejsze zarządzanie i koordynowanie dużymi strukturami”.

— Polski kodeks spółek handlowych, jeśli chodzi o konstrukcję koncernu, jest cały czas niedoskonały. Brakuje jasnych uregulowań w zakresie prawa koncernowego, którego beneficjentami będą nie tylko PGNiG, PKN Orlen czy PGZ, lecz także prywatne koncerny działające w Polsce — tak w „Gazecie Polskiej” mówił Janusz Kowalski.

Jeden z naszych rozmówców zbliżonych do MAP dodaje, że obecne przepisy odnoszące się do nadzoru właścicielskiego zostały opracowane 20 lat temu i nie odpowiadają dzisiejszym wyzwaniom rynków finansowych. W prace nad reformą nadzoru właścicielskiego ma się zaangażować wiele zewnętrznych ekspertów, prawników, wykładowców akademickich. W strukturach MAP działa już biuro do spraw reformy nadzoru właścicielskiego, którego dyrektorem jest Filip Ostrowski, a zastępcą Izabela Wojtyczka.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane