Minister Moskwa: analizowane są różne warianty dot. zamrożenia cen gazu, decyzja dziś bądź jutro

  • PAP
opublikowano: 24-11-2022, 17:28
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Analizowane są różne warianty dotyczące zamrożenia cen gazu, kilka opcji jest na stole – poinformowała w czwartek w Brukseli minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Według niej prace toczą się w absolutnym pośpiechu, a decyzje zostaną podjęte dziś, bądź jutro.

MARCIN BANASZKIEWICZ / FotoNews / Forum

W czwartek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów ds. energii państw Unii Europejskiej, dotyczące limitu cenowego na gaz. Po spotkaniu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa była pytana m.in. o decyzje polskiego rządu w sprawie zamrożenia cen gazu na polskim rynku.

„Jeśli chodzi o cenę na gaz, o taryfy i mechanizm wsparcia, to są różne warianty na stole. Mamy różne doświadczenia, na przykład przy energii i przy cieple. Obecnie prace skupiają się głównie nad znalezieniem mechanizmu, który zablokowałby wzrost cen i który byłby sprawiedliwy. Chodzi głównie o tych, co się gazem ogrzewają i nie mają możliwości zmiany źródła ciepła. Jest też propozycja kryterium dochodowego, ale szukamy rozwiązania, które nie byłoby zbyt biurokratyzowane i dałoby się szybko wprowadzić” – powiedziała minister klimatu Anna Moskwa.

Dodała, że są już gotowe projekty ustaw zawierające różne warianty, a podczas ostatniej Rady Ministrów był omawiany projekt ustawy zamrażającej ceny w całości. Jest też gotowy projekt ustawy, w której zostało wpisane kryterium dochodowe w zakresie mrożenia cen gazu - dodała.

„Myślę, że decyzje będą podejmowane dziś, jutro. Analizujemy jeszcze warianty, kilka opcji jest na stole, ale pracujemy w absolutnym pośpiechu i ze zrozumieniem pilności tego tematu, więc pojawi się on najpóźniej jako jakaś ostateczna propozycja” – dodała minister Moskwa.

Projekt ustawy o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu był omawiany we wtorek na Radzie Ministrów. Zakłada on określenie maksymalnej ceny gazu dla gospodarstw domowych, wspólnot mieszkaniowych, szpitali, organizacji pozarządowych itd. Poza tym, ustawa ma określić sposób kalkulacji rekompensat i zaliczek na ich poczet, przysługujących przedsiębiorstwom energetycznym zajmującym się obrotem paliwami gazowymi z odbiorcami objętymi maksymalnymi cenami gazu. Podmiotem odpowiedzialnym za wypłatę rekompensat ma być Zarządca Rozliczeń S.A.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane