Czytasz dzięki

Ministerstwo Rozwoju: 2 mln zł dla firm na zwiększenie poziomu cyfryzacji

  • PAP
opublikowano: 03-06-2020, 15:13

Rusza konkurs dla Małych i Średnich Przedsiębiorstw na projekty zwiększające poziom cyfryzacji w firmie, poinformowało w środę Ministerstwo Rozwoju. Dla najlepszych 100 pomysłów przewidziano po 20 tys. zł nagrody.

Poinformowano, że od 4 do 30 czerwca firmy będą mogły składać wnioski w konkursie pt.: „100 najlepszych projektów na zwiększenie poziomu cyfryzacji w firmie”. Dodano, że Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przewidziała sto nagród w wysokości 20 tys. zł, natomiast konkurs jest finansowany ze środków unijnych w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Patronem konkursu jest Ministerstwo Rozwoju.

"Już przed epidemią koronawirusa zakładaliśmy, że do 2025 roku ponad 12 proc. PKB Polski będzie pochodziło z usług cyfrowych. Epidemia, z którą od kilku miesięcy się mierzymy, z pewnością tylko przyspieszy ten proces w usługach i sprzedaży, wpłynie też na zmiany w handlu i transporcie" – mówi cytowana w informacji wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Zaznacza, że w najbliższej przyszłości na popularności zyska np. model pracy zdalnej. "Jestem przekonana, że zadziała tu pozytywny efekt kuli śnieżnej. Skorzystają na nim polskie firmy, a w konsekwencji cała nasza gospodarka" - dodaje.

Wskazano, że celem konkursu jest wyłonienie i upowszechnienie innowacyjnych rozwiązań zwiększających poziom cyfryzacji w przedsiębiorstwach.

"Już w tej chwili wielu przedsiębiorców wprowadza rozwiązania dotyczące Internetu Rzeczy. Po okresie zmagania z pandemią koronawirusa, rozwój w dziedzinie cyfryzacji bez wątpienia przyspieszy, bo jak widać jest to inwestycja w przyszłość" – podkreśla minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. Zauważa ona, że cyfryzacja będzie jednym z priorytetów w nowym budżecie Unii Europejskiej. "Zasada jest prosta - im więcej nasze firmy będą inwestować w nowe technologie, tym nasza gospodarka będzie bardziej konkurencyjna" - dodaje.

Napisano, że warunkiem przystąpienia do programu jest przedstawienie innowacyjnego projektu dotyczącego cyfryzacji firmy. Powinien on wpisywać się w co najmniej jeden ze zgłoszonych obszarów, takich jak: automatyzacja procesów w firmie, praca zdalna, wykorzystywanie rozwiązań chmurowych, wykorzystanie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwo, e-commerce, obsługa klienta przez Internet, zarządzanie zasobami firmy z wykorzystaniem rozwiązań informatycznych, analityka biznesowa (business intelligence, w tym wykorzystanie dużych zbiorów danych/big data), marketing internetowy, wykorzystanie technologii mobilnych.

Wskazano, że zgłoszenia mogą być przesyłane przez firmy, których projekty zostały zrealizowane lub rozpoczęte nie wcześniej niż 3 miesiące przed złożeniem wniosku albo są planowane do wdrożenia maksymalnie 6 miesięcy od dnia aplikacji. Wybór laureatów konkursu przewidziano na wrzesień br.

"Liczymy, że obok wsparcia firm środkami unijnymi, konkurs będzie również sprzyjał upowszechnieniu rozwiązań i dobrych praktyk usprawniających ich działalność, tak aby w zmieniających się uwarunkowaniach rynkowych mogły stawić czoła nowym wyzwaniom, włączając w to trendy technologiczne, społeczne, a także nieprzewidywane sytuacje, jak pandemia COVID-19" – mówi cytowana w komunikacie prezes PARP Małgorzata Oleszczuk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane