Mitsui pomoże Wielkiej Brytanii w walce z CO2

  • Paweł Makosz
opublikowano: 03-03-2021, 15:13

Japońska grupa Mitsui zainwestuje w rozwój projektu wychwytywania i składowania dwutlenku węgla w Wielkiej Brytanii. Ma on ruszyć w połowie obecnej dekady.

Mitsui obejmie 15,4 proc. udziałów w Storegga Geotechnologies, która to firma opracowuje projekt Acorn CCS. Jego celem jest magazynowanie dwutlenku węgla w wyeksploatowanych już złożach ropy naftowej i gazu pod Morzem Północnym.

Adobe Stock

System CCS (sekwestracja dwutlenku węgla) wychwytuje emisję CO2 i deponuje przechwycony gaz pod ziemią, tak by nie dostał się do atmosfery. Nie jest na razie jeszcze wykorzystywane komercyjnie.

W grę wchodzić ma także przekształcanie gazu ziemnego z Morza Północnego w wodór, który będzie wykorzystywany do dekarbonizacji ogrzewania w domach i przemyśle.

Zakłada się, że program zostanie uruchomiony w połowie lat 20. XXI wieku i zredukuje znaczną część z 340 tys. ton CO2 z terminalu gazowego St Fergus.

Wsparcia projektowi udzielają także Macquarie Group oraz singapurski rządowy fundusz majątkowy GIC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane