Mocne cięcie wycen banków

opublikowano: 12-12-2019, 22:00

Marta Czajkowska-Bałdyga z Haitong Banku obniżyła o 50 proc. cenę docelową Alior Banku i o 44 proc. wycenę Banku Millennium.

Z frankami czy bez, akcje banków atrakcyjne nie są — przynajmniej jeśli chodzi o Alior i Millennium, bo dla obu najświeższe rekomendacje brzmią „sprzedaj’. Mocno w dół poszły też ceny docelowe. W pierwszym przypadku o połowę do 24,9 zł, a w drugim o 44 proc. do 5 zł. Przecena to konsekwencja aktualizacji prognoz zysków. Marta Czajkowska-Bałdyga uważa, że choć Alior ma mocny atut w postaci braku zgniłego jaja w bilansie w postaci kredytów walutowych, to jej zdaniem rynek ma przesadne oczekiwania wobec instytucji, tymczasem istotnym czynnikiem ryzyka jest dla banku struktura własnościowa i niski wskaźnik rentowności kapitału własnego (ROE). Zdaniem analityczki spadnie rentowność w segmencie kredytów konsumenckich w wyniku wrześniowego orzeczenia TSUE w sprawie zwrotu prowizji za wcześniejszą spłatę kredytów konsumenckich. Ponadto niższy będzie wzrost wydatków operacyjnych dzięki wolniejszemu od oczekiwanego tempu wzrostu kosztów w pierwszych 9 miesiącach 2019 r. Będzie to jednak równoważone z oczekiwanymi wyższymi wpłatami na Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Marta Czajkowska-Bałdyga spodziewa się zmiany strategii banku w kierunku kredytów zabezpieczonych aktywami, które mają niższe marże, ale też niższy koszt ryzyka. Specjalistka prognozuje, że w tym roku zysk netto Aliora spadnie o 43 proc., do 410 mln zł (ta prognoza jest o 29 proc. niższa od poprzedniej), a w 2020 r. wyniesie 446 mln zł (+9 proc. r/r). Prognozy dla Banku Millennium też poszły pod nóż. Te na 2019 r. o 19 proc., do 621 mln zł (co oznacza spadek o 18 proc. r/r), a na 2020 r. o 39 proc., do 597 mln zł.

Marta Czajkowska-Bałdyga uwzględniła w projekcjach wyższe wpłaty do BFG i stopniowe tworzenie rezerw na wypadek mniej korzystnych orzeczeń sądów w sprawie kredytów walutowych (140 mln zł, tj. około 1 proc. portfela w IV kwartale 2019 r. i 280 mln zł, czyli 2 proc. portfela w kolejnych latach). Istotne dla prognozy są także wyższe koszty ryzyka związane z portfelem kredytowym Eurobanku. Z drugiej strony specjalistka pozytywnie ocenia wyniki za III kwartał 2019 r. i spodziewa się, że negatywny wpływ zwrotu prowizji za wcześniejszą spłatę kredytów będzie z czasem słabł. Analityczka Haitong Banku zwraca uwagę, że walory banku są notowane z premią do konkurentów (dla wskaźnika cena zysk), tymczasem powinny być notowane z dyskontem ze względu na wysokie zaangażowanie w kredyty frankowe, mniej korzystną strukturę finansowania i dłuższy niż oczekiwano brak dywidendy.

„Dodatkowo integracja operacyjna Eurobanku może rodzić pewne zagrożenia, m.in. wolniejsze niż zakładane synergie przychodowe. Ponadto transakcja straciła nieco na atrakcyjności po ostatnich zmianach w rentowności portfela kredytów konsumenckich po orzeczeniu TSUE dotyczącym zwrotu prowizji za wcześniejszą spłatę kredytów konsumenckich” — napisała Marta Czajkowska-Bałdyga w raporcie z 11 grudnia z godz. 8.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane